2024-03-29 @ 14:14 EET
Португалия на 1/4-финал, довърши жалка Холандия
Спорт Роналдо с два гола при успеха с 2:1, “лалетата” с три поредни загуби

Германия и Португалия се класираха за четвъртфиналите на европейското първенство. Бундестимът финишира на първо място в група “В” с 9 точки, втори е Португалия с 6, на трето място остана Дания с 4, Холандия приключи участието си на Евро 2012 безславно, без точки и без нито една победа от трите мача. В последните срещи от групата  Германия победи с 2:1 Дания, а Португалия спечели с 2:1 срещу Холандия.

На четвъртфиналите победителят в група “В” Германия се изправя срещу втория от група “А” Гърция, а вторият в група “В” Португалия играе с победителя от група “А” Чехия.

Звездата на Португалия Кристиано Роналдо най-после блесна на Европейското, след като реализира и двата гола при победата срещу Холандия с 2:1. Ван дер Ваарт изведе “лалетата” напред в резултата в 11-ата минута, но Роналдо вкара два гола в 28-ата и 74-ата минути. Холандия напуска надпреварата, след като разочарова и записа три загуби и отбеляза едва два гола.

Селекционерът на Холандия Берт ван Марвайк пусна всичко най-добро в атака, за да гони първа победа и евентуално класиране напред. “Оранжевите” обаче за пореден път показаха тромава игра, трагично поведение в защита и никаква идея в халфовата линия.

Първото чисто голово положение беше за Португалия. Бруно Алвеш пропусна да реализира, след като не успя да уцели опразнената врата при разбъркване след корнер. В 11-ата минута Рафаел ван дер Ваарт с много техничен удар извън наказателното поле откри резултата в полза на Холандия. Той получи топката от Ариен Робен и с техничен удар с левия крак преодоля Руи Патрисио.

След гола на Ван дер Ваарт пред вратата на холандците се заредиха положение след положение. Само три минути след попадението на “лалетата” Кристиано Роналдо удари греда с шут от границата на наказателното поле. Елдер Пощига пропусна сам срещу вратаря, като не успя да се възползва от груба грешка в защитата на холандците. Пропуски пред вратата на Стекеленбург направиха още Раул Мейрелеш и отново Пощига без да успеят да изравнят резултата. В 28-ата минута Кристиано Роналдо вкара първия си гол на Евро 2012, с което възстанови равенството – 1:1. Той получи страхотен пас зад защитата на "лалетата" от Жоао Перейра и с плътен удар покрай вратаря пусна топката във вратата на Стекеленбург.

В 60-ата минута гол на Елдер Пощига беше отменен заради засада. В 66-ата минута Кристиано Роналдо бе на път да изработи второ попадение, след като пробяга повече от половината терен, подаде към Фабио Коентрао, но изстрелът му беше спасен от Стекеленбург. Последва пропуск и на Нани. В 74-ата минута Луиш Нани проби на скорост отдясно и пусна пас за Кристиано Роналдо, който спря топката, обърна се и с мощен удар наказа Стекеленбург за 2:1.

В 82-ата минута Ван дер Ваарт нацели гредата след хубав удар извън наказателното поле. Четири минути преди края Хунтелаар също опита от воле да изравни, но не уцели вратата./БЛИЦ

Мачът по минути ТУК
Класиране в група "В" ТУК

0:1 Ван дер Ваарт (11), 1:1 Роналдо (28), 2:1 Роналдо (74)

Португалия:
12.Руи Патрисио, 2.Бруно Алвеш, 3.Пепе, 5.Фабио Коентрао, 21.Жоао Перейра, 4.Мигел Велосо, 8.Жоао Моутиньо, 16.Раул Мейрелеш (72 - Кустодио), 7.Кристиано Роналдо (капитан), 23.Елдер Пощига (64 - Нелсон Оливейра), 17.Луиш Нани (87 - Роландо)
Резерви: 1.Едуардо, 23.Бето, 13.Коща, 14.Роландо, 19.Мигел Лопес, 6.Кустодио, 10.Рикардо Куарешма, 15.Рубен Микел, 20.Виана, 9.Алмейда, 11.Оливейра, 18.Варела

Холандия: 1.Маартен Стекеленбург, 2.Грегори ван дер Вил, 13.Влаар, 4.Матайсен, 15.Джетро Вилемс (68 - Ибрахим Афелай), 8.Найджъл Де Йонг, 23.Рафаел ван дер Ваарт (капитан), 11.Ариен Робен, 16.Робин ван Перси, 10.Уесли Снайдер, 9.Клаас Ян Хунтелаар
Резерви: 12.Мишел Ворм, 22.Тим Крул, 3.Джони Хейтинга, 5.Вилфред Бума, 21.Халид Буларуз, 6.Марк ван Бомел, 14.Стийн Шаарс, 17.Строотман, 7.Дирк Каут, 18.Люк Де Йонг, 19.Лусиано Нарсинг, 20.Ибрахим Афелай

Стадион: "Металист", Харков
Съдия: Никола Рицоли (Италия)
Жълти картони: Жоао Перейра (Португалия), Джетро Вилемс, Робин ван Перси (Холандия)

Евро 2012 - Програма и резултати - Европейско първенство по футбол 2012

Португалия на 1/4-финал, довърши жалка Холандия | 0 брой коментари | Регистрация