2024-04-16 @ 15:57 EEST
Испания на полуфинал, изхвърли слаба Франция
“Ла Фурия” спечели с 2:0 и играе с Португалия, Шаби Алонсо вкара и двете попадения

Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Испания се класира на полуфинал на европейското първенство. “Ла Фурия” победи с 2:0 Франция в четвъртфинал. И двете попадения реализира Шаби Алонсо (19, 90+1-дузпа). На полуфинала Испания ще се изправи срещу Португалия. Двата тима играха един срещу друг на осминафинал на световното първенство в ЮАР през 2010 година, когато испанците победиха с 1:0. С интерес се очаква сблъсъка между звездата на Реал (Мадрид) Кристиано Роналдо и съотборниците му, които защитават цветовете в испанския национален отбор.

Това е първа победа на Испания срещу Франция на голямо първенство, след загуба с 0:2 на финала на Евро 1984, 1:2 на Евро 2000, 1:3 на Световното през 2006 и равенство 1:1 на Европейското през 1996 година.

Висенте дел Боске отново избра схема без типичен централен нападател. Триото в атака беше оформено от Давид Силва, Сеск Фабрегас и Андрес Иниеста, а Фернандо Торес остана резерва. В останалата част от състава нямаше никаква изненада.

Лоран Блан направи няколко промени в титулярната единадесеторка. Наказаният Филип Мексес беше заменен от Лоран Косчиелни. Самир Насри остана резерва. Освен него извън състава за начало бяха досегашните титуляри Хатем Бен Арфа и Алу Диара, а на техните места се появиха Антони Ревейер, Йоан Кабай и Флоран Малуда.

През първото полувреме Испания имаше тотално превъзходство, докато за Франция единствено Йоан Кабай изпълни един опасен пряк свободен удар, с който застраши Икер Касияс. “Петлите” играеха мудно, бавно и издишаха сериозно в защита. Звездата на Франция Франк Рибери също не показа нищо в повече, за да поведе отбора си към победа. Испанците атакуваха с повече хора и често хващаха неподготвени бранителите на съперника. Възпитаниците на Дел Боске типично владееха повече топката, разчитаха на многобройни подавания.

В 8-ата минута Шаби Алонсо опита прехвърлящ удар от 40 метра, но Лорис внимаваше. В 19-ата Жорди Алба получи пас от Иниеста на скорост по левия фланг, Дебюши се подхлъзна, след което Алба центрира и Шаби Алонсо с глава заби топката във вратата на Лорис в своя мач №100 за националния тим на Испания. Именно десният фланг на защитата на Франция беше най-проблемен и Ревейер въобще не се справяше с набезите на Алба, Иниеста и Давид Силва, които сменяха местата си. Минута по-късно Шави стреля над гредата при нова опасна акция и пас на Давид Силва. В 32-ата минута Кабай би опасно от пряк свободен удар, но Касияс акробатично спаси и изчисти в корнер. В 38-ата минута Иниеста направи двойно подаване, влезе в наказателното поле, но Косчиелни го блокира преди да стреля.

В началото на второто полувреме французите вдигнаха леко оборотите, промениха играта, но за кратко. Въпреки доброто начало “петлите” не стигнаха до чисто голово положение. В 60-ата минута Дебюши стреля опасно с глава от наказателното поле, но прати топката над вратата. Последваха смени и за двата отбора. Лоран Блан пусна Насри и Менез на мястото съответно на Малуда и Дебюши. Дел Боске отговори също с офанзивни схеми. От игра излязоха Давид Силва и Фабрегас, а на терена се появиха Фернандо Торес и Педро Родригес. След смените испанците отново започнаха да владеят продължително топката и да търсят празни пространства за извеждащи подавания между защитата на “петлите”. Влизането на Педро освежи нападението на “Ла Фурия” и атаките преминаха почти изцяло по лявото крило. Торес изпадна три път в засада в рамките на няколко минути и нямаше шанс да надхитри защитата на съперника.

В 89-ата минута Антони Ревейер събори Педро в наказателното поле и съдията Никола Рицоли даде дузпа. Шаби Алонсо застана зад топката и не остави никакви шансове на вратаря Уго Льорис за крайното 2:0./БЛИЦ