изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-23 @ 14:22 EEST
Черноморският газ - голямата българска надежда    
Коментари

Все още е рано да се каже. Но интересът на енергийните гиганти към българския офшорен газ дава надежди, че страната ще успее да намали зависимостта си от руския внос, четем в анализ на вестник "Файнешъл таймс", цитиран от БГНЕС. Aмериканската "ЕксонМобил", френската "Тотал" и британската "Мелроуз Рисорсис" вече направиха оферти за черноморското находище Хан Аспарух, в близост до границата с Румъния.



В идните дни една от тях ще получи разрешение за петгодишни проучвания и в случай, че се открият залежи, ще се започне добив до близо три или четири години.

"Ексон" и австрийската О Ем Ви наскоро откриха залежи на природен газ от порядъка на 40 до 80 млрд. кубични метра от румънската страна на границата.

Делян Добрев – енергийният министър на София, обяви, че подобно откритие в Хан Аспарух би могло да покрие вътрешните нужди за двадесет години, пише вестникът.

В Черно море вече бяха започнати няколко проекта. По време на Студената война граничната зона бе чувствителен въпрос, но днес е примамлив участък за голям брой енергийни компании по света, коментира "Файненшъл Таймс".

През април руската "Роснефт" и италианската ЕНИ подписаха споразумение за проучване, а през май Украйна съобщи, че ще засили офшорното си производство в региона.

Засега вероятността е малка. Но ако в Хан Аспарух се открие газ, това ще доведе до големи промени, отбелязва изданието. "Газпром" – руската държавна компания, задоволява близо 85% от българското търсене. Тя покриваше почти целите потребности на страната до 2010, когато "Мелроуз" започна работа в района на Галата.

България остава уязвима и силно зависима от московските ценови капризи и дори е заплашена от спирания вследствие на транспортните кавги между "Газпром" и Украйна, както вече се случи през зимата на 2009. Хан Аспарух може да подкрепи диверсификацията – на теория политически приоритет на българското правителство, и да свали цените. Газът на българския пазар може да поевтинее с до 40%, смята Добрев.

Наличието на собствен газ освен това ще даде на София предимство в преговорите за "Южен поток" – тръбопроводът, който ще пренася руски газ към Централна Европа през България.

Но оптимизмът за Хан Аспарух трябва да бъде умерен. Засега не е намерено нищо. И дори и да бъде, в обозримо бъдеще Русия ще продължи да доставя голяма част от необходимия на страната газ.

"Това е едва началото на процеса. Още сме в ранен етап", обясни Томаш Даборовски – наблюдател на събитията в България от варшавския Център за източни изследвания.

"Твърде рано е да се каже дали има ресурси. Пък и е малко вероятно те да бъдат огромни. Но можем да видим, че има значителен интерес от страна на големи и сериозни компании, които искат да търсят газ в България и като цяло в Черно море – сравнително нови и неизследвани райони. Въпреки това българският мотив е много ясен – намаляване на енергийната зависимост от Русия", завършва той. http://news.expert.bg/

 


Сходни връзки

Черноморският газ - голямата българска надежда | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.07 секунди