2024-03-29 @ 00:18 EET
Жените ни втори в Евролигата

България остана със сребърните медали на Евролигата, след като загуби от Чехия във финала на Евролигата за жени в Карлови вари. Момчетата на  Марчело Абонданца загубиха финала с 0:3 гейма (24:26, 18:25, 23:25).

Въпреки загубата националките ни постигнаха исторически успех, защото с мястото във финала

те си осигуриха и първо участие в Световното Гран При догодина

дамският еквивалент на Световната лига при мъжете.

Това е втори загубен финал в Европейската лига за България в последните 3 години. През лятото на 2010-а под ръководството на Драган Нешич българките паднаха от Сърбия с 1:3 гейма. Тогава обаче класирането им на финала не им осигури участие на Гран при.

В първия гейм България поведе с 6:4 след атака на Добриана Рабаджиева и блокада на Мария Каракашева.

Последва равенство 6:6, но първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за нашите. Домакините стигнаха до ново равенство при 10:10 след успешна атака на Хавличкова и контра през центъра на Кристина Пастулова. Двата тима играха точка за точка до 15:15. Родните момичета поведоха с 18:16. Последваха няколко миниобрата, за да се стигне до 22:21 за момичетата на Карло Паризи. В крайна сметка Чехия измъкна трудно гейма с 26:24 и поведе с 1:0.

Във втория сет резултатът вървеше точка за точка до 8:7 в полза на Чехия.

След това домакините поведоха с 12:8 и 16:11. Чехкините увеличиха аванса си при 19:12, а при 23:17 нашите нямаха никакъв шанс. Чехия спечели гейма с 25:18.

Сърбия спечели бронзовите медали в крайното класиране на Европейката лига 2012 година.

В малкия финал сръбкините победиха Холандия с 3:1 (25:23, 25:15, 23:25 25:13).