2024-03-29 @ 17:09 EET
България размаза Полша на Олимпиадата!
Мъжкият ни национален отбор по волейбол записа втора победа на олимпийските игри в Лондон. След като отупахме с 3:0 домакините от Великобритания, днес скъсахме шортите на фаворита Полша. Водените от Найден Найденов и Камило Плачи национали победиха с 3:1 гейма поляците и вече си осигуриха участие на четвъртфиналите.

Браво, момчета! Разбихме Полша!

Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Националният отбор на България по волейбол победи традиционно неудобния съперник Полша във втория си двубой от група "А" на Олимпйските игри в Лондон. Нашите удариха "дружина полска"  с 3:1 (25:22, 29:27, 13:25, 25:23) и си осигуриха класиране на четврътфиналите в Лондон.

Полша започна с много силна игра в защита и дръпна в резултата до първото техническо прекъсване. Малко след това България успя да стигне от 7:10 до 13:11. След много силна игра в защита и на блокада Соколов и компания поведоха с 21:18. При 22:19 поляците направиха две поредни точки, но атака на Соколов докара гейма до гейм пойнт за България. Грешка в атаката на Курек донесе успеха в гейма – 25:22 и 1:0 за България!

Втората част тръгна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България след успешна атака-пайп на Тодор Алексиев. След успешни контри на Соколов и Алексиев втората пауза дойде при 16:13 за момчетата на Найден Найденов. Въпреки усилията на Полша, разликата се запази до 18:15 след мощен блок-аут на Соколов и страхотен блок на Теодор Тодоров. Последва равенство при 18:18 след две атаки на влезлият като резерва Михал Кубиак и една на Бартош Курек.

Нашите момчета отново дръпнаха с 2 точки, но поляците съумяха да докарат нещата до 24:24. Полша спаси още три геймбола, но в крайна сметка българските момчета измъкнаха трудно гейма с 29:27 след атака през центъра на Теодор Тодоров и контра на Тодор Скримов!

След двата загубени гейма в третия Полша се съвзе. Курек и компания не оставиха никакви шансове на волейболистите на Найден Найденов и още в началото дръпнаха в резултата. Разликата набъбваше с всяка изминала минута, за да се стигне до крайното 25:13.

Четвъртият гейм започна равностойно и точка за точка до 4:4. С много силна игра в защита и ас на Георги Братоев нашите дръпнаха със 7:4. Последва нов успешен сервис на Братоев и при първата техническа пауза резултатът бе 8:4. Двубоят продължи да се движи точка за точка, а до второто прекъсване преднината на нашите момчета вече бе 5 точки – 16:11.

След паузата поляците успяха да запишат 3 поредни точки, което предизвика Найден Найденов да поиска прекъсване. Треньорските указания обаче даваше не той, а помощникът Камило Плачи. Въпреки това поляците намалиха разликата само на точка – 17:16, а блокада на Бартман донесе равенство в резултата.

България успя да дръпне с една точка след много хитро отиграване на Георги Братоев, който пусна топката директно в полето на поляците – 22:21. Последва атака в блокадата на Соколов и 23:21 в наша полза.

България задържа преднината си и се поздрави с успеха – 25:23 и 3:1 гейма.

Победата над Полша ни осигури класиране на четвъртфиналите на волейболния олимпийски турнир в Лондон.

Най резултатен за България бе Цветан Соколов, който завърши с 28 точки. Младият Тодор Скримов добави 12, а Йосифов остана с 10.

За Полша очаквано най-силно играха Бартош Курек и Збигнев Бартман, които завършиха съответно с 20 и 21 точки. Така след редица неуспешни мачове срещу поляците, нашите взеха реванш точно където трябва - на Олимпиадата! Браво, момчета!!!

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:1 (25:22, 29:27, 13:25, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев - 3, Теодор Тодоров - 7, Тодор Скримов - 12, Тодор Алексиев - 7, Цветан Соколов - 28, Виктор Йосифов - 10, Теодор Салпаров-либеро (Николай Николов - 2)
Старши-треньор: Найден Найденов

ПОЛША: Пьотър Новаковски - 5, Михал Винярски - 5, Бартош Курек - 20, Збигнев Бартман - 21, Михал Кубик - 8, Марчин Мозджонек - 5, Кжиштоф Игначак-либеро
Старши-треньор: Андреа Анастази