2024-04-25 @ 21:32 EEST
МАЙКЪЛ ФЕЛПС ВЕЧЕ Е НАЙ-ВЕЛИКИЯТ ОЛИМПИЕЦ ЗА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА

Американският плувец Майкъл Фелпс пренаписа историята на световния спорт. От тази вечер той официално е най-успешният състезател на олимпийски игри за всички времена. Фелпс спечели златен медал с щафетата на САЩ в дисциплината 4 по 200 м свободен стил и вече има общо 19 медала от олимпиади. По този начин американецът задмина съветската гимнастичка Лариса Латинина с 18 спечелени олимпийски медала.

15 от медалите на Фелпс са златни. Той имаше възможност да прибави към невероятната си колекция още една титла, но по-рано тази вечер в драматично плуване позволи на Чад Льо Кло да го победи във финала на 200 м бътерфлай, след като водеше до последните метри.

Игрите в Лондон са трета олимпиада за Майкъл Фелпс след Атина'2004 и Пекин'2008. Освен 15-те си титли, той притежава още две сребърни и две бронзови отличия.

Американците спечелиха с над три секунди преднина и си върнаха на Франция загубата на титла на 4 по 100 метра свободен стил. Райън Лохте даде преднината на САЩ на първи пост, която те не изпуснаха до края. Фелпс плуваше последен и успя да задържи аванса на американския квартет. Сребърните медали спечелиха французите благодарение на Яник Аниел, който направи невероятно плуване на последен пост, а бронзът стана притежание на китайците.