2024-03-29 @ 19:13 EET
Футбол: България победи Кипър с 1:0 в контрола
Националният отбор на България победи Кипър с минималното 1:0 в контрола, която се игра на стадион “Георги Аспарухов” в София. Единственото попадение реализира Илиян Мицански в 66-ата минута. Двубоят се игра пред обидно малко публика, не повече от 300 души. Това беше първи мач на Любослав Пенев пред родна публика и общо четвърти за него начело на “трикольорите”.

До момента той има в актива си равен срещу Унгария, победа над Холандия и загуба от Турция в контроли, а днес записа нов успех. Следващият мач на България е на 7 септември срещу Италия в първа световна квалификация.

Селекционерът Любослав Пенев заложи на предвидлив състав. По двата фланга на защитата започнаха близнаците Йордан и Веселин Миневи, а в центъра играха Бодуров и Иван Иванов. Пред тях като единствен опорен халф действаше Светослав Дяков, а пред него Георги Миланов и Владимир Гаджев. По дясното крило в атака стартира Станислав Манолев, отляво – Ивелин Попов, а отпред като лек нападател започна Емил Гъргоров.

През първото полувреме и двата отбора играха слабо, почти в приспивно темпо. Обидно малкото публика допълнително придаде тъжен вид на двубоя, който се игра почти на ходом. Все пак нашите опитваха с повече подавания и задържане на топката да стигат до атаки, но до нищо повече. Гостите от Кипър бяха неузнаваемо слаб отбор, нито веднъж не стреляха към вратата на Николай Михайлов, който спокойно можеше да седи и да почива през първите 45 минути.

В 10-ата минута Бодуров засече топка с глава в аут. В 28-ата минута беше първото по-сериозно положение за нас, Манолев обаче стреля в обсега на вратаря, който се справи. Добри думи през първата част заслужиха Ивелин Попов, който измисли всичко по-интересно отляво в атака и Манолев отдясно. Тримата халфове в центъра на терена – Светослав Дяков, особено Гаджев, и Георги Миланов се изолираха от играта. Гъргоров игра много малко с топката, загуби се сред защитниците на Кипър и не застраши с нищо вратаря Йоргалидис. В 38-ата минута Ивелин Попов излезе отляво в наказателното поле на стрелкова позиция, но избра близкия ъгъл на вратаря, който пазеше и не допусна изненада. Едва в 41-ата минута кипърците погледнаха към българската врата, но Веселин Минев изчисти в корнер. Няма как да бъде направена оценка на българската защита, тъй като нито веднъж тя не трябваше да се намесва по-сериозно.

През второто полувреме нашите леко вдигнаха оборотите, а и смените внесоха свежест в играта. В 55-ата минута Манолев изскочи зад прекия си пазач, но от наказателното поле стреля над вратата. Любо Пенев предприе няколко смени, извади Ивелин Попов и пусна Илиян Мицански. Той застана на върха на атаката, Емил Гъргоров мина зад него. На мястото на Попето на левия фланг на атаката премина Георги Миланов, а Манолев остана вдясно. Раздвижването в предни позиции донесе успех и България поведе с 1:0 в 66-ата минута. След хубава атака отдясно Йордан Минев центрира прецизно и сложи топката на главата на Мицански, който отбеляза с прехвърлящ удар. Последваха още няколко смени в нашия състав, Манолев отстъпи мястото си на Сашо Тонев, а Светослав Дяков излезе за сметка на Георги Сърмов. Кипърците продължиха да играят слабо и въобще не застрашиха и влезлия резервен вратар Владислав Стоянов. В 78-ата минута Илиян Мицански направи пропуск, след като остана сам срещу вратаря, но стреля в краката му. В последните минути гостите претендираха за дузпа за нарушение на Бодуров в наказателното поле, но малтийският съдия не посочи бялата точка.