2024-04-25 @ 05:05 EEST
България записа трета победа в квалификациите за Евро 2013
СпортБългария спечели трета победа в първия турнир на група F на европейските квалификации за жени. След категорични победи над Латвия и Унгария с по 3:0 гейма, днес националките ни победиха и основният си конкурент за първото място в групата Чехия с 3:2 гейма. Домакините можеха да спечелят по-категорично, ако не беше сривът в играта им в четвъртия гейм, когато допуснаха да загубят гейма, независимо че водеха с 19:9. Наставникът на България Марчело Абонданца започна срещата с Диана Ненова, Добриана Рабаджиева, Цветелина Заркова, Мария Каракашева, Елица Василева, Страшимира Филипова и либеро Мария Филипова.

Гостите започнаха по-добре срещата и поведоха с 5:2. Българките успяха да изравнят резултата при 6:6 след ас на Цветелина Заркова. След този резултат посрещането на националките ни бе изключително слабо, докато блокадата на Чехия работеше безупречно. В резултат на това гостите реализираха последователно 12 точки и поведоха с 18:6, а предимството им при първото и второто техническо прекъсване бе съответно 8:6 и 16:6. В самия край на гейма българките показаха класа, реализираха четири поредни точки, от които три аса на Диана Ненова, но независимо от това гостите не оставиха никакви съмнения в надмощието и класата си и взеха безпроблемно гейма с 14:25. Вторият гейм започна изключително оспорвано и резултатът се движеше точка за точка. След седем изравнявания първото техническо прекъсване бе при резултат 8:7 за българките. Последваха нови три изравнявания в резултата, след което Чехия успя да поведе с 2 точки - 12:10. Националките ни изравниха при 14:14 след страхотен ас на Страшимира Филипова,а при второто прекъсване гостите имаха аванс само от точка - 16:15. Последваха още две изравнявания в резултата, след което България реализира 4 поредни точки успя да поведе с 22:18. Независимо че допуснаха няколко елементарни грешки в самия край на гейма домакините успяха да го спечелят с 25:22. Третата част също започна много оспорвано и след четири изравнявания националките ни успяха да дръпнат в резултата и при първото техническо прекъсване водеха с 8:5. Домакините успяваха да поддържат аванса си от от три точки и при второто прекъсване отново водеха с 16:13. Подкрепяни от публиката в зала “Конгресна“ националките ни показаха изключителна воля и характер и взеха спокойно третия гейм с 25:20. Домакините започнаха страхотно четвъртия гейм и набързо успяха да поведат при първото техническо прекъсване с 8:1. България продължи с отличната си игра и при второто прекъсване резултатът бе 16:9 в полза националките ни. Вместо да спечелят категорично срещата след 19:9 в полза на България в играта на домакините настъпи срив и те допуснаха 8 поредни точки и авансът им бе намален на 2 точки - 19:17. Гостите се възползваха максимално от грешките на българките, изравниха при 20:20след още две равенства успяха да вземат гейма с 25:23 и да докарат мача до тайбрек. В тайбрека отново домакините започнаха отлично и до смяната на игрищата България поведе с 8:2. Макар и трудно българките успяха да спечелят тайбрека с 15:9 и срещата съответно с 3:2 гейма. След изиграването на първия турнир България е с три победи и без загубен мач, а Чехия е с два успеха и една загуба. Унгария е с една победа и две загуби, докато отборът на Латвия инкасира три загуби във Варна. Вторият турнир в групата е следващата седмица от 13 до 15 септември в Унгария. Победителят в групата след двата турнира се класира директно за Европейското първенство. Класиралият се на второ място ще срещне в третия кръг на квалификациите вторият тим в група D, в която са Хърватия, Великобритания, Румъния и Португалия. Срещите са през май следващата година при разменено гостуване. http://corner.dir.bg

България записа трета победа в квалификациите за Евро 2013 | 0 брой коментари | Регистрация