2024-04-24 @ 03:49 EEST
Бой на терена и 3 точки за България срещу Армения (ВИДЕО)
Спорт България постигна първа победа в квалификациите за световното първенство в Бразилия през 2014 година - 1:0 срещу Армения. Минималният успех пред около 10 000 зрители на "Васил Левски" не дойде никак лесно. "Трикольорите" бяха максимално затруднени от гостите, които вече бяха взели три точки, след като биха с 1:0 Малта в петък, докато селекцията на Любослав Пенев направи 2:2 с Италия.

Герой и в днешния мач стана Станислав Манолев. Футболистът на ПСВ Айндховен наказа Армения в 44-ата минута и това се оказа достатъчно България да вземе първите си три точки по пътя към Мондиала в Бразилия. Именно Манолев преди дни откри резултата и срещу Италия, когато вкара фамозно попадение от около 35 метра на Джанлуиджи Буфон.

Срещу арменците обаче избраниците на Любослав Пенев не се представиха на високото ниво, демонстрирано в мача с "адзурите". Първата световна квалификация на нашите беше далеч по-интересна и с много повече футболни достойнства, докато тази вечер се водеше предимно битка, изобилстваха нарушенията и липсваха чистите голови положения.

Трите точки за България дойдоха след гола на Манолев малко преди почивката. В 44-ата минута Ивелин Попов направи отличен рейд по лявото крило, играчът на Кубан стигна почти до аут линията и центрира право към връхлитащия Манолев, който буквално влезе с топката във вратата, хвърляйки в екстаз феновете по трибуните.

За домакинството на Армения Любослав Пенев беше предприел само една промяна в сравнение с титулярите, на които заложи при равенството 2:2 с Италия. На върха на атаката започна Илиян Мицански, а Емил Гъргоров този път остана на пейката, като се появи на терена в заключителните минути, в които си изкара жълт картон.

Световната квалификация с Армения обаче беше помрачена с масово сбиване между футболистите на двата отбора. Заради екшъна съдията от Швейцария Щефан Щудер изгони по един играч от двата тима, а малко след това и втори състезател на противника видя картона с червения цвят. Четвърт час "трикольорите" играха с човек повече, но така и не успяха да реализират втори гол, с който интригата да приключи. В добавеното време на мача непростим пропуск направи появилият се на смяна Димитър Рангелов. Нападателят на швейцарския Люцерн беше изведен отлично сам срещу стража на арменците Березовски, но не успя да го преодолее.

Боят на терена се разигра в 71-ата минута, като всичко започна от Веселин Минев. Защитникът на турския Анталиаспор скочи да защитава фаулирания си брат, последва и включване на Николай Михайлов, който също удари арменски футболист. Съперникът обаче не остана длъжен на българския вратар и му отвърна. Тогава боят нарастна, като в него се включиха абсолютно всички играчи. Имаше размяна на удари, ритане и блъскане, а изгоненият Дяков напусна терена с подут нос. От състава на гостите пък отстранен беше Маркос Пицели.

Заради червения картон халфът на Лудогорец ще пропусне следващата световна квалификация - срещу Дания през октомври.

Не бяха отминали и 5 минути от сбиването, когато арменски футболист отново се изяви. В 77-ата минута Кеворк Газарян от Металург (Донецк) действа просташки, изблъсквайки умишлено край тъчлинията едно от децата, подаващи топките. Швейцарският рефер видя случилото се и веднага изгони арменеца. Така гостите заиграха с 9 човека и щеше да бъде същинско чудо, ако българската врата беше поразена. Минималният ни аванс се запази до последния съдийски сигнал и по този начин "трикольорите" се поздравиха с първи успех по пътя към Мондиала в Бразилия. България има 4 точки, а в следващия си мач приема Дания на 12 октомври.

За националите ни това е първи домакински успех в официален мач от 2009 година насам. Преди близо три години - на 14 октомври на "Васил Левски" "трикольорите" разбиха с 6:2 Грузия, отново в световна квалификация, но за Мондиал 2010, след което родните фенове чакаха до срещата с Италия, за да видят попадение в официален двубой в София.

Мачът по минути
- ТУК

БЪЛГАРИЯ - АРМЕНИЯ 1:0
1:0 Станислав Манолев (44)

БЪЛГАРИЯ: 1.Николай Михайлов, 6.Йордан Минев, 5.Николай Бодуров, 15.Иван Иванов, 14.Веселин Минев, 21.Светослав Дяков, 18.Владимир Гаджев (60-8.Георги Сърмов), 17.Георги Миланов, 2.Станислав Манолев, 19.Ивелин Попов (79-23.Емил Гъргоров), 19.Илиян Мицански (66-11.Димитър Рангелов)
Резерви: 1.Владислав Стоянов, 12.Стоян Колев, 3.Александър Александров, 4.Петър Занев, 7.Иван Стоянов, 8.Георги Сърмов, 10.Александър Тонев, 11.Димитър Рангелов, 16.Илия Миланов, 20.Цветан Генков, 22.Борис Галчев, 23.Емил Гъргоров
Треньор: Любослав Пенев

31.jpgАРМЕНИЯ: 1.Роман Березовски, 4.Саргис Овсепян, 5.Роберт Ярзуманян, 6.Карлен Мкъртчиян, 7.Артак Едигарян (76-11.Артур Саркисов), 10.Кеворг Газарян, 14.Юра Мовсисян, 15.Храир Мкоян, 18.Хенрик Мхитарян, 20.Левон Айрапетян (43-17.Артак Едигарян), 23.Арас Йозбилиз (55-8.Маркос Пицели)
 Резерви: 12.Каспаров, 22.Харутюнян, 2.Да Силва, 3.Юспашян, 8.Пицели, 9.Ховханисян, 11.Саркисов, 16.Алексанян, 17.Артак Едигарян, 19.Бадоян, 21.Маноян
Треньор: Вардан Минасян

София, ст. "Васил Левски" - 10 000 зрители
Съдия: Щефан Щудер (Швейцария)
Жълти картони: Георги Миланов, Светослав Дяков, Николай Михайлов, Емил Гъргоров (България); Атак Едигарян, Мкъртичян, Артак Едигарян, Овсепян (Армения)
Червени картони: Светослав Дяков (България); Пицели и Газарян (Армения)

Бой на терена и 3 точки за България срещу Армения (ВИДЕО) | 0 брой коментари | Регистрация