2024-04-24 @ 10:42 EEST
ТИТЛИ ЗА ЕРИТРЕЯ И ЕТИОПИЯ В КАВАРНА, ДАНЧО ПЕТРОВ Е В ТОП 80 В СВЕТА
Спорт При огромен интерес днес в Каварна се проведе XX световно първенство по полумаратон. Участие взеха над 150 лекоатлети от 46 държави. Добруджанецът Йордан Петров зае 76-а позиция, а от българите най-добре при мъжете се представи Йоло Николов, финиширал 57-ми.  Победител за пети път Зернадай Тадесе от Еритрея с 1:00.19 часа.

При жените най-доброто класиране записа Анита Кръстева, която финишира 51-ва от 59 атлетки. Шампионка стана Месерет Хайлу от Етиопия с 1:08.55 часа. Вицепрезидентът на Международната асоциация по лека атлетика (IAAF) и президент на Олимпийския комитет на Украйна Сергей Бубка, заедно със Стефка Костадинова и президента на БФЛА - Добромир Карамаринов, откриха първенството на тържествени коктейл и вечеря в голф комплекс БлекСиРама. Гостите останаха очаровани от комплекса и условията за голф и отдих по нашето Черноморие. Всички присъстващи официални лица останаха впечатлени от селектираното меню от традиционни български ястия придружени с подбрани родни вина. http://www.centersport.org/

Снимки Александър Стоянов, CenterSport.org

Еритреец взе пета титла на полумаратон

Еритреецът Зерсенай Тадесе влезе в историята на леката атлетика, след като спечели в Каварна петата си световна титла по полумаратон. Слабоватият атлет триумфира с 1:00,19 мин. Втори остана Дереса Симса (Ет) с 1:00,51 ч, а трети Джон Нзау Муанганги (Кен) с 1:01,01 ч. За първото място Тадесе си заслужи чек за 30 000 долара. Подгласниците му се задоволиха с $15 000 и $10 000. "Пристигнах в Каварна директно от Виена, където спах на летището, но въпреки това днес показах, че съм най-добрият на полумаратон", каза Тадесе. От българските състезатели най-напред се класира Йоло Николов (57-и) с личен рекорд от 1:08,32 ч. От стартиралите 86 състезатели финишираха 78. Призьорите при мъжете получиха медалите си лично от вицепремиера и председател на оргкома на световното Цветан Цветанов. Той награди и призьорите в отборната надпревара. Там златните медали спечелиха атлетите на Кения, следвани от Еритрея и Етиопия, а българският тим е 13-и. При дамите номер 1 на полумаратон е етиопката Месерет Хайлу. Тя финишира с личен рекорд от 1:08,55 ч. Среброто взе Фейсе Тадесе (Ет) с 1:08,56 ч. Бронзовият медал остана за кенийката Паскалия Чепкорир Кипроеч с 1:09,04 ч. От националките с най-предно класиране е Анита Кръстева (51-а) с личен рекорд от 1:21,56 ч. В отборното класиране първа е Етиопия пред Кения и Япония. България е на девето място. Шампионките взимат чек за 15 000 долара. Минути след състезанието първите 3-ма при мъжете и жените хванаха лопатите и засадиха по едно дръчве като част от "Зеления проект" на ИААФ. Световното бе наблюдавано от няколко хиляди зрители, като от Международната федерация отбелязаха, че организацията, направена от БФЛА, е била перфектна. Президентът на Българска федерация по лека атлетика и председател на организационния комитет на 20-ото световно първенство по полумаратон Добромир Карамаринов бе награден с почетен плакет за заслуги за развитието на световната атлетика. Призът му бе връчен лично от вицепрезидента на ИААФ Сергей Бубка по време на официалната вечеря, дадена от Международната федерация по лека атлетика. От своя страна президентът на БФЛА връчи на Бубка картина, изобразяваща историческия знак хрисовул, който е символ на гостоприемството и датира от времето на Второто българско царство. Платното е на известния български художник проф. Валентин Колев. http://paper.standartnews.com

ТИТЛИ ЗА ЕРИТРЕЯ И ЕТИОПИЯ В КАВАРНА, ДАНЧО ПЕТРОВ Е В ТОП 80 В СВЕТА | 0 брой коментари | Регистрация