2024-04-25 @ 14:00 EEST
Стоичков отново на колене пред "Левски"
СпортГари Родригес и Христо Йовов вкараха за успеха на "сините", Жоао Силва изпусна дузпа

"Левски" постигна измъчена победа с 2:1 при гостуването на Литекс в интригуващ мач от 23-ия кръг на "А" група, игран в Ловеч. По този начин "сините" отново изпревариха Лудогорец и временно оглавиха класирането, докато "оранжевите" остават на 5-ото място с актив от 43 точки. "Левски" вече има 52, докато Лудогорец е с 51, но утре гостува на Миньор (Перник) и при победа отново ще оглави "А" група.

Изстраданата победа на "Левски" в Ловеч дойде след попадения на Гари Родригес в 29-ата минута и на Христо Йовов в 62-ата. В добавеното време на мача пък Жоао Силва пропусна дузпа. Почетното попадение за домакините пък реализира Илия Миланов в 80-ата.

По този начин Христо Стоичков и момчетата му отново са на колене пред "сините", които след като ги елиминираха от Купата на България, сега направиха така, че да ги откажат и за титлата, тъй като преди днешната среща Литекс все още имаше някакви шансове за триумф в "А" група.

И в днешния мач обаче "Левски" като че ли беше побутнат от съдията. Рефер на мача беше Николай Йорданов, който беше атакуван от "оранжевите", че не им е дал дузпа през първото полувреме. В 26-ата минута Георги Миланов беше изведен сам срещу Пламен Илиев, Ромен Ели го повали, помагайки си с ръце, но съдията остана безмълвен, с което вбеси най-вече Христо Стоичков и Камата логично го засипа с псувни и обидни реплики.

За днешния сблъсък Стоичков заложи на единайсеторката, на която се доверява напоследък. В атака играха намиращите се в отлична форма Исмаил Иса, Георги Миланов и Армандо Ваюши. Бразилецът Ванжер също започна от първата минута срещу "сините".

На вратата на "Левски" пък се завърна Пламен Илиев, който преди дни беше резерва в първия 1/2-финал за Купата на България срещу Локомотив (София). При победата с 3:1 над "железничарите" пази Михаил Иванов. За тежкия двубой в Ловеч наставникът Николай Митов обаче се довери на Пламен Илиев, който изведе тима с капитанската лента. Ветеранът Христо Йовов също започна от първата минута срещу бившия си клуб, като оправда доверието и дори реализира гол, с който предреши крайния изход от двубоя. Бижутера заедно със Стефан Велев играха опорни халфове. На десния бек беше Дъстли Мулдер, на левия - Нуно Пинто, а двойката централни бранители - Даниел Димов и Ромен Ели. Французинът се отчете с множество грешки, особено през първото полувреме. Още в началните минути Ели сгреши на няколко пъти и само отличните намеси на Пламен Илиев предотвратиха голове в мрежата на "Левски".

При отсъствието на контузения Базил Де Карвальо атаката на "сините" води Жоао Силва, който беше подпомаган по крилата от Кристовао Рамос и Илиян Йорданов, докато Гари Родригес този път игра зад нападателя. Именно холандецът и днес беше най-активният играч на "Левски" и точно той създаде повечето опасности пред вратата на Илко Пиргов.

ЛИТЕКС - "ЛЕВСКИ" 1:2
0:1 Гари Родригес (29), 0:2 Христо Йовов (62), 1:2 Илия Миланов (80)

ЛИТЕКС:
1.Илко Пиргов, 3.Антон Недялков, 4.Васил Божиков, 18.Илия Миланов, 16.Страхил Попов, 6.Симеон Славчев, 21.Александър Цветков, 17.Георги Миланов, 7.Ванжер (68-8.Никола Колев), 14.Армандо Ваюши, 9.Исмаил Иса
Резерви: 30.Евгени Александров, 2.Кирил Динчев, 8.Никола Колев, 10.Жуниор, 11.Кирил Десподов, 15.Томи Костадинов, 27.Момчил Цветанов
Треньор: Христо Стоичков

"ЛЕВСКИ":23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мулдер, 3.Ромен Ели, 25.Даниел Димов, 28.Нуно Пинто, 77.Стефан Велев, 10.Христо Йовов (63-8.Роман Прохазка), 22.Илиян Йорданов (46-6.Орлин Старокин), 11.Гари Родригес, 16.Кристовао Рамос (87-55.Йордан Милиев), 9.Жоао Силва
Резерви: 89.Михаил Иванов, 4.Станислав Ангелов, 6.Орлин Старокин, 13.Димитър Везалов, 55.Йордан Милиев, 8.Роман Прохазка, 30.Антонио Вутов
Треньор: Николай Митов