2024-04-25 @ 10:59 EEST
Буфон герой за победа на Италия срещу Уругвай
Спорт Италия завърши на трето място в турнира за Купата на Конфедерациите. В малкия финал "адзурите" победиха Уругвай със 7:6 след дузпи (2:2 в редовното време). В герой за италианците се превърна вратарят Джанлуиджи Буфон, който спаси три дузпи - на звездата Диего Форлан, Мартин Касерес и Валтер Гаргано.

Освен това стражът се справи блестящо и в 120-те минути, в които отрази над 6-7 сериозни удара към вратата си. Италия поведе два пъти в редовното време чрез Давиде Астори (24) и Алесандро Диаманти (73), но Кавани изравни на два пъти в 58-ата и 78-ата минути. Италия игра с човек по-малко след 111-ата минута заради втори жълт и съответно червен картон на Рикардо Монтоливо. В спор за трофея по-късно ще се изправят Бразилия и Испания.

Селекционерът на Италия Чезаре Прандели направи няколко промени в стартовия състав. Освен очакваната липса на Балотели, от титулярната единадесеторка отпаднаха още Маркизио, Леонардо Бонучи, Андреа Бардзали, Пирло и Джакерини. Треньорът на Уругвай Оскар Табарес имаше всички налични футболисти и заложи на атомното нападение Кавани, Суарес и Форлан.

В 11-ата минута Давиде Астори извърши нарушение срещу Кавани малко преди дъгата на наказателното поле. Диего Форлан изпълни пряк свободен удар, прати топката по земя в ръцете на Джанлуиджи Буфон.В 24-ата минута Италия поведе в резултата с 1:0. Алесандро Диаманти изпълни перфектен пряк свободен удар от десния фланг на атаката на “адзурите”, вратарят на Уругвай Муслера подцени ситуацията и топката го прехвърли, след което се удари в гредата и гърба му. На голлинията Давиде Астори само я довкара във вратата. В 27-ата минута Луис Суарес отправи силен шут вдясно в наказателното поле, но Буфон боксира в корнер. В 32-ата минута съдийската тройка отмени гол на Единсон Кавани. Диего Форлан центрира в наказателното поле, Кавани игра с глава и вкара топката във вратата, но попадението правилно беше отменено. В 38-ата минута Форлан отправи пореден удар към вратата на Италия, но Буфон отново спаси. В следващата атака Ел Шаарави преодоля Муслера в наказателното поле, но стреля слабо, а Диего Годин спря пътя на топката към вратата. В края на първата част уругвайците претендираха за дузпа за игра с ръка на Джорджо Киелини, но реферът не посочи бялата точка.

В 58-ата минута Единсон Кавани изравни резултата – 1:1. Валтер Гаргано намери голмайстора вляво в наказателното поле, който с удар по земя прати топката в долния ляв ъгъл на Буфон. В 68-ата минута вратарят на Италия отново показа класа и спаси сигурен гол. Форлан влезе отляво в наказателното поле и стреля, но стражът отрази. Последва втори удар на Форлан, но този път Буфон с крак отново изби. В 73-ата минута Алесандро Диаманти разстреля Муслера от пряк свободен удар за 2:1 в полза на Италия. Футболистът демонстрира перфектно изпълнение, прехвърли стенаха и изведе “адзурите” напред в резултата. В 78-ата минута Единсон Кавани вкара втория си гол в двубоя за равенството 2:2. Нападателят повтори упражнението на Диаманти отпреди няколко минути, но още по-зрелищно. Кавани заби топката от пряк свободен удар, който не остави никакви шансове на Буфон. В последните секунди на редовното време Кандрева опита да застраши Муслера от пряк свободен удар, но прати топката в аут.

След равенството 2:2 в редовното време двубоят влезе в продължения. В 100-ата минута Луис Суарес напредна отляво в наказателното поле, но задържа прекалено дълго топката, след което падна на земята. Нападателят поиска дузпа, каквато съдията не даде. В 111-ата минута Рикардо Монтоливо получи втори жълт и съответно червен картон за нарушение срещу Луис Суарес пред наказателното поле. От последвалия фаул Кавани опита да повтори гола си за 2:2, но изпрати топката над вратата. В 119-ата минута Буфон спаси за пореден път вратата на Италия. Гаргано нанесе топовен шут от границата на наказателното поле, който стражът отрази. Топката попадна в Кавани, който обаче беше в засада.

УРУГВАЙ - ИТАЛИЯ 6:7 след дузпи (2:2 в редовното време и продълженията)
0:1 Давиде Астори (24), 1:1 Единсон Кавани (58), 1:2 Алесандро Диаманти (73), 2:2 Единсон Кавани (78)