2024-04-25 @ 05:57 EEST
Отново сме четвърти в Световната лига
Спорт България за пети път не успя да се окичи с бронз от Световната лига по волейбол. След 1994 (2:3 срещу Бразилия), 2004 (0:3 срещу Русия), 2006 (0:3 срещу Сърбия и Черна гора) и 2012 (2:3 срещу Куба), сега “лъвовете” отстъпиха на Италия с 2:3 (25:21, 21:25, 20:25, 25:21, 7:15). Русия стана шампион като срази Бразилия с 3:0 гейма.

Двубоят беше повторение на битката за бронзовите медали от олимпийските игри в Лондон преди година, но тогава отстъпихме на “адзурите” с 1:3. Четвъртото място в Мар дел Плата трябва да се приеме като успех за тима на Камило Плачи, който успя да се класира за финалната шестица в Аржентина, след като беше в тежка група с Бразилия, Полша, Аржентина, САЩ и Франция.

България поведе в мача, след като спечели първия гейм с 25:21. Частта се водеше точка за точка до второто техническо прекъсване, като италианците имаха предимство и направиха три аса. В края на гейма “лъвовете” не само изравниха, но и поведоха в резултата и получиха четири геймбола, като успяхме да оползотворим още първия.

Италия изравни резултата, взимайки втората част с 25:21. През целия гейм “адзурите” натрупаха аванс, който не изпуснаха до края. През тази част Лука Ветори се отличи с 6 точки за италианците, които вкараха още два аса. Играчите на Камило Плачи продължиха без спечелена точка директно от сервис.

“Адзурите” обърнаха резултата в своя полза, след като спечелиха третия гейм с 25:20. Частта беше равностойна и вървеше точка за точка до финалната си част, когато италианците се възползваха от грешки на българските национали. Емануеле Бирарели беше ключов играч за Италия в тази част, след като направи 5 точки.

Българските национали успяха да изравнят резултата, след като спечелиха четвъртия гейм с 25:21 и пратиха мача в тайбрек. Капитанът Тодор Алексиев се показа като лидер на тима и направи шест точки, въпреки че Лука Ветори беше на върха на Италия с девет точки за четвъртата част. През тази част играчите на Камило Плачи реализираха и първия си ас, направен от Данаил Милушев.

Италианците бяха по-добри в решителния пети гейм, който спечелиха с 15:7. “Адзурите” взеха добър аванс още от началото на частта, като успяха да го съхранят и дори да го увеличат до края.

Най-резултатен за България в мача беше капитанът Тодор Алексиев, който направи с 20 точки. Цветан Соколов завърши с 14 точки. Светослав Гоцев, Виктор Йосифов и Данаил Милушев добавиха по 10. Лука Ветори беше най-резултатният играч в мача, като реализира 29 точки за Италия. Иван Зайцев добави 16.

Италия – България 3:2
(21:25, 25:21, 25:20, 21:25, 15:7)

820.jpgИталия: Томас Берета – 3 точки, Симоне Пароди – 13 т., Лука Ветори – 29 т., Иван Зайцев – 16 т., Драган Травица – 4 т., Емануеле Бирарели – 15 т., Салваторе Росини – либеро (Матео Пиано)

181.jpgБългария: Георги Братоев – 2 точки, Светослав Гоцев – 10 т., Валентин Братоев – 7 т., Виктор Йосифов – 10 т., Тодор Алексиев – 20 т., Цветан Соколов – 14 т., Теодор Салпаров - либеро (Данаил Милушев – 10 т., Николай Пенчев, Тодор Скримов – 1 т.)