2024-03-29 @ 05:53 EET
Славия спечели малкото столично дерби
СпортСлавия победи Локомотив (София) с 3:1 в първото столично дерби за сезона в „А“ група. Двата отбора стартираха шампионата неубедително и все още се намират в долната половина на класирането. Това беше първа победа за “белите“от началото на първенството. С успеха треньорът им Асен Букарев се закрепи на поста си. Поне засега.

„Железничарите“ пък развалиха добрите впечатления от мача с Черноморец (2:1) преди 4 дни.Главният съдия Цветан Кръстев имаше няколко доста спорни решения в мача, с които си навлече гнева и на двата отбора.

Първото такова положение стана в 11-ата минута. Тогава Невес свали топката с глава към Да Силва, който стреля от около 8-9 метра в тялото на Ранджелович. Играчите на Славия поискаха дузпа от съдията за игра с ръка на бранителя, но Кръстев ги отсвири. В 21-ата минута защитата на домакините направи груба грешка. Маркиньос свали с глава топката към Писаров. Бързакът надбяга тромавите защитници в бяло и излиза сам срещу Петков. Шутът на крилото се отби обаче от страничната греда. В 36-ата минута след пряк свободен удар за "белите" Живко Желев със силен шут от границата на наказателното поле буквално препарира Митрев – 1:0. Вина за гола има и вратарят на Локомотив.

Секунди преди почивката дойде и най-спорната ситуация в дербито. След пробив на Невес Бранеков се хвърли в краката на Галин Иванов. Нападателят залитна, но продължи и стреля към вратата, където защитник с шпагат изчисти пред голлинията. Съдията побърза да надуе свирката - дузпа! Димо Атанасов вкара от бялата точка за 2:0! В 49-ата минута гостите се върнаха в мача. Маркиньос овладя пас от Бибишков и с топовен шут от около 22 метра прониза безпомощния Петков - 2:1! В 63-ата минута резервата Курдов наказа груба грешка на локомотивската защита. Нападателят изскочи сам срещу Митрев и пусна топката покрай него в мрежата за 3:1!

Любопитно е, че на днешния ден се навършват 42 години от прекратяването на изкуственото обединение на двата отбора в ЖСК Славия. “Бракът” по сметка продължи цели две години.„Белите“ имат положителен баланс в дербитата с Локомотив (София).
Локомотив (София) е съперникът, срещу който Славия е вкарал най-много голове в „А“ група – 183.
В последните 11 срещи равносметката е: 5 победи за Славия, 3 равенства и 3 победи за Локомотив, г.р. 16:10 за Славия

В полза на Славия са отсъдени 22 дузпи (12 вкарани, а за Локомотив – 12 (10 реализирани). Дербито е играно 8 пъти през август, като славистите имат 6 победи. Един мач е завършил наравно и един път „железничарите“ бият. „Червено-черните“ не успяха да запазят вратата си суха в нито един мач от началото на сезона.

Мачът по минути - ТУК

СЛАВИЯ - ЛОКО (Сф) 3:1
1:0 Живко Желев (36), 2:0 Димо Атанасов (45+2-дузпа), 2:1 Маркиньос (49), 3:1 Атанас Курдов (63)

slavia.JPG
Славия:
1. Г. Петков, 20. Р. Димитров, 22. Генев, 3. Желев, 17. Д. Атанасов, 5. Янчев,  33. Гал. Иванов, 23. Шалаев, 4.М. Василев (61 - 9. Курдов), 99.Невес (73 - 26. Б. Христов), 91. Фернандо (81 - 7. Янев)
Треньор: Асен Букарев

Локомотив (София):
1. Митрев, 18. Дюлгеров, 6. Бранеков (72 - 21. Гаджев), 5. Ранджелович, 8. Трифонов, 33. Том, 94. Махамат (61 - 14.Д.Илиев), 70. Костадинов, 28. Маркиньос, 7. Писаров (79 - 19.Колев), 76. Бибишков
Треньор: Стефан Генов