2024-04-19 @ 05:08 EEST
Шоу на Рууни в евродебюта на Мойс
СпортМанчестър Юнайтед стартира шеметно новия сезон в Шампионската лига. “Червените дяволи” победиха Байер (Леверкузен) с 4:2 в първи мач от група А на турнира. Над всички в поредната вълшебна нощ на “Олд Трафорд” беше Уейн Рууни. Английският национал вкара два гола и беше в основата на всичко интересно на терена. Това беше и успешен дебют в Европа за новия мениджър на домакините Дейвид Мойс.

Юнайтед поведе още в 22-ата минута при първата си по-сериозна атака. Продължително разиграване завърши с центриране на Патрис Евра от лявото крило и Рууни със силен шут по тревата опъна мрежата зад гърба на безпомощния страж на гостите Бернд Лено. “Аспирините” можеха бързо да изравнят, когато в 28-ата минута южнокореецът Хеун-Мин Сон центрира коварно отдясно. Смоулинг обаче изби топката почти от голлинията. В 51-ата минута Сидни Сам затрудни вратаря Давид де Хеа, а веднага след това Рууни направи невероятен пропуск. Защитник на гостите буквално му подари топката, но звездата на празна врата стреля в аут, а можеше и да подаде на стоящия до него Робин ван Перси. В 54-ата минута Симон Ролфес овладя пас на Сон и с бомбен шут прониза Де Хеа – 1:1.
Много скоро след това Ван Перси с фантастично воле засече подаване на Антонио Валенсия и направи 2:1.

В 69-ата минута Щефан Киплинг опари ръцете на Де Хеа след разбъркване в пеналта на домакините, а буквално в ответната атака Рууни се откъсна сам от защитата на Байер и ускопои трибуните в “Театъра на мечтите” – 3:1. В 79-ата минута след бърза атака Валенсия за четвърти път преодоля Лено. Малко преди края на мача Омер Топрак направи загубата на тима от Леверкузен по-почетна – 2:4.

През сезон 2001/2002 двата отбора се срещнаха на 1/2-финалите в Шампионската лига, като Леверкузен елиминира именития си опонент с голове на чужд терен (2:2, 1:1). Димитър Бербатов игра и в двата мача за "аспирините" срещу бъдещия си клуб.

Още на следващия сезон "червените дяволи" си отмъстиха на германците в груповата фаза след успех с 2:1 на "Бай Арена" (2 гола на Рууд ван Нистелрой, почетно попадение на Бербо) и 2:0 у дома (Хуан Себастиан Верон и Рууд ван Нистелрой).

Манчестър Юнайтед има само 2 загуби у дома срещу германски отбори, постигнал е 8 победи и 3 равенства. Предишният път, когато "червените дяволи" приеха немски опонент, бе през сезон 2011/2012. Тогава Юнайтед смаза Шалке 04 с категоричното 4:1. Байер (Леверкузен) никога досега не е побеждавал като гост на английски отбор в евротурнирите. Балансът на "аспирините" на Острова е 2 равенства и 7 загуби. "Червените дяволи" загубиха последните си 2 мача вкъщи в евротурните - 0:1 от ЧФР Клуж и 1:2 от Реал (Мадрид).
ГРУПА „А“
1:0 Уейн Рууни (22), 1:1 Симон Ролфес (54), 2:1 Робин ван Перси (59), 3:1 Уейн Рууни (70), 4:1 Антонио Валенсия (79), 4:2 Йомер Топрак (88)

Манчестър, „Олд Трафорд“
Съдия: Дамир Скомина (Слвн)

Манчестър Юнайтед:1.Де Хеа, 5.Фърдинанд, 15.Видич, 3.Евра, 12.Смолинг, 16.Карик, 25.Валенсия, 31.Фелайни (80 - 23.Клевърли), 20.Ван Перси , 10.Рууни (86 - 14.Ернандес), 26.Кагава (71 - 18.Йънг)

Байер (Леверкузен): 1.Лено, 17.Бьониш, 5.Спахич, 21.Топрак, 26.Донати, 6.Ролфес, 18.Сам (78 - 23.Крус), 3.Райнарц , 10.Чан, 11.Кислинг (78 - 9.Дердьок), 7.Хьон-Мин Сон (64 - 8.Ларс Бендер)