2024-03-28 @ 23:54 EET
Български герои, на полуфинал сме!
Спорт България е на полуфинал на европейското първенство по волейбол! Нашите се разправиха и с Германия на четвъртфинала. Победихме немците с 3:1 гейма (28:30, 27:25, 25:22, 25:20). На полуфинала ще играем с Италия. Двубоят е в събота (28 септември). След като объркахме сметките на Полша и ги отупахме на осминафиналите, днес видяхме сметката и на Германия.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:1 гейма (28:30, 27:25, 25:22, 25:20)

ПЪРВИ ГЕЙМ

В началото на първия гейм резултатът вървеше точка за точка. Поведохме с 6:5. Германците обаче обърнаха до 7:6, след пусната лека топка в нашето поле. Георги Братоев изравни за 7:7 след атака през центъра. Тодор Скримов заби ас за 8:7 на първото техническо прекъсване. Нашите поведоха с 9:7 след добра блокада. Продължихме да водим с 10:9, а Германия изравни за 10:10 след атака на Брошог. Българите се разиграха и изправиха тежка блокада срещу немските атаки. Виктор Йосифов направи две поредни и поведохме с 13:11. В следващата атака отново Йосифов реализира, този път след атака и поведохме с 14:11. Нашите не се спряха, направиха поредна блокада, този път на Тодор Алексиев за 15:11. Последва контраатака на Тодор Алексиев след слаба атака на Германия и 16:11. Едва след второто техническо прекъсване Германия намали на 12:16. Виктор Йосифов заби за 17:12. Съперникът върна две поредни точки за 14:17. Грозер вкара ас за 15:17, а след таймаута, взет от Плачи, Германия продължи да ни тормози и намали на 16:17. След точка на Соколов отдъхнахме и поведохме с 18:16. Виктор Йосифов продължи да наказва германците, след хубав сервис затрудни посрещането на съперника и поведохме с 19:16. Дръпнахме с 20:17 след сгрешен сервис на Филип Коли. Фром изпрати топката в аут и поведохме с 21:17. Соколов сгреши на сервиса за 18:21. След това нашият диагонал се поправи и с блокаут донесе 22-ра точка. Братоев сгреши с пусната топка и резултатът стана 22:21, но Тодор Алексиев заби за 23:21. При следващата атака имахме две възможности, но Шварц хвана Алексиев на блокада – 23:22 в наша полза. Шварц направи ас за 23:23. Двата тима си размениха по една точка за 24:24. Германия поведе с 25:24 след ас и грешка на Скримов. Алексиев обаче изравни за 25:25. Калиберда вкара за 26:25, Скримов изравни за 26:26. Йосифов рискува на сервис и сгреши – 26:27. В следващата атака стана 27:27, а Бьоме направи 28:27. Теодор Тодоров изравни за 28:28 през центъра. Германия поведе с 29:28 след блокаут. Немците затвориха гейма с 30:28 след лоша топка към Цветан Соколов, който не успя да атакува и бе хванат на блокада.

ВТОРИ ГЕЙМ
В началото на втория гейм поведохме с 3:1, но Германия намали на 2:3 след блокаут. Цветан Соколов заби за 4:2. Съперникът намали на 3:4, но направихме две поредни точки за 6:4. Соколов направи 7:4, но след това сгрешихме на сервис за 7:5. Брошог хвана на блокада Скримов за 7:6. Германия изравни за 7:7 след нова блокада. Немците вкараха четвърта поредна точка и взеха първото техническо прекъсване при 8:7. Разменихме си по една точка за 9:8 в полза на Германия. Плачи извади неубедителния Скримов и пусна Данаил Милушев. Соколов сгреши при следващата атака и Германия дръпна с 10:8. След това обаче нашият диагонал се поправи и реализира за 9:10. Цветан Соколов вкара още веднъж за 10:10. Разменихме си по една точка за 11:11 след нова добра блокада от наша страна. Йосифов реализира за 12:12. Германия поведе с 14:12, а Николай Пенчев намали на 13:14. Германия поведе с 15:14, изравнихме за 15:15. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за Германия, а Пенчев изравни за 16:16. Алексиев изравни за 17:17. Последваха равенства 18:18 и 19:19 и 20:20. Виктор Йосифов избухна с хубав сервис от 105 км/ч за 21:20. Последва втори ас на Йосифов за 22:20. Германия обаче изравни за 22:22, като съдията още веднъж сгреши в наш ущърб, като даде спорна точка за съперника. Соколов реализира за 23:22. Германия изравни за 23:23. Соколов заби за 24:23 след атака по блокадата, но противникът изравни за 24:24. За съжаление Алексиев не успя да реализира следващата атака и Германия поведе с 25:24. Николай Николов изравни за 25:25. Йосифов направи блокада за 26:25 в наша полза. Цветан Соколов разби съперника за 27:25 – 1:1 гейма.

ТРЕТИ ГЕЙМ
Третият гейм отново започна точка за точка през 3:3, но Йосифов сгреши на сервис за 3:4. Германия дръпна с 6:3. Николай Николов намали на 4:6. В следващата атака нашите се объркаха и вместо да организират нападение изпуснаха топката и Германия поведе със 7:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за немския тим. Германия поведе с 10:5, а Скримов намали на 6:10 с блокаут. След това Скримов направи още една точка за 7:10. Николай Николов рискува на сервис и 8:10. Немският тим увеличи аванса си при 12:8. Соколов намали на 9:12, а Скримов заби за 10:12 след успешна защита и последвало нападение. Тодор Скримов направи блокада и намали резултата за 11:12, а Братоев изравни с ас за 12:12. Георги Братоев сгреши при сервиса за 12:13. Соколов изравни за 13:13. Поведохме с 14:13, след като Бьоме не успя да овладее топката, която се плъзна между ръцете му. Калиберда изравни за 14:14. Виктор Йосифов реализира за 15:14, след като по-рано Салпаров отрази сервис със скорост 113 км/ч на Грозер. Германия поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Изравнихме за 16:16, Соколов изпрати бомбен сервис за 17:16 със скорост 120 км/ч. Соколов направи още един ас за 18:16 с още по-голяма скорост 125 км/ч. Последва обаче грешка и 17:18, а Пенчев също прати топката в аут за 18:18. България поведе с 20:19 след добра атака на Соколов. Германия имаше шанс и изравни за 20:20. Последва равенство 21:21. Поведохме с 22:21, а Пенчев заби за 23:21. Скримов сгреши от сервис и подари точка на Германия – 23:22. Грозер сгреши за 24:22 в наша полза. Затворихме гейма при 25:22 след три атаки и в крайна сметка точка на Цветан Соколов.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ
Четвъртият гейм започна с размяна на точки, за нашите вкара Соколов. Германия поведе с 3:1 след точка на Грозер. Набързо направихме три поредни точки, първо изравнихме за 3:3, а Соколов направи 4:3 след блокаут. Последва равенство 5:5, а Германия поведе с 6:5. Николов хвана на блокада Грозер за 6:6. Немският тим взе аванс с 8:6 при първото техническо прекъсване. Последва размяна на точки за 9:7 в полза на Германия. Николай Николов намали на 8:9. Калиберда за пореден път използва двоен удар, което не бе видяно от съдията. Все пак нашите изравниха за 10:10, а Грозер изпрати топката в аут за 11:10 в полза на България. Цветан Соколов заби за 12:10 и таймаут за Витал Хайнен. Скримов реализира за 13:11, а след това направи и 14:11 след хубав сервис и грешка на Калиберда. Германия обаче набързо направи две поредни точки за 13:14, а след това изравни и за 14:14, като спаси със страхотна защита и игра с крак. Соколов направи 15:14, последва добра блокада за нашите и поведохме с 16:14 при второто техническо прекъсване. Германия изравни за 16:16 след добро включване на Кристиян Фром. Поведохме отново с 18:16 след атака в аут на Грозер. Разменихме си по една точка за 19:17, след което дръпнахме с 20:17. Пенчев изпрати нов труден сервис към Калиберда и поведохме с 21:17. Продължихме да мачкаме немците и Николов заби за 22:17. В края направо смазахме Германия и поведохме с 24:17. Германия намали на 19:24, а след това с 20:24. Затворихме гейма с 25:20.