2024-04-20 @ 02:03 EEST
Григор падна от Надал с високо вдигната глава
Спорт Григор Димитров приключи великолепното си участие на Откритото първенство на Австралия след драматична, но достойна загуба от световния номер 1 Рафаел Надал. Матадора спечели с 3:1 (3:6, 7:6(3), 7:6(7), 6:2) и вече очавква полуфиналния си сблъсък срещу победителя измежду Роджър Федерер и Анди Мъри.

На препълнения корт "Род Лейвър Арина" в Мелбърн имаше солидна българска агитка, която подкрепяше хасковлията през целия мач.

Мачът започна много силно за 22-годишния хасковлия. Гришо постигна ранен пробив и поведе с 2:0 гейма в първия сет.

В тези начални минути на двубоя безспорното поразяващо оръжие на Григор беше неговият сервис. В края на сета, който почти безпроблемно бе спечелен с 6:3, статистиката сочеше 100%-ова успеваемост при първи сървис за Димитров.

Изглеждаше, че във втория сет сценарият ще се обърне и Надал ще спечели с ранен пробив. На свой ред Матадора успя да поведе с 2:0, но изненадващо напрежението у него натежа и след три двойни грешки в следващия гейм брейкът бе върнат.

В следващия етап от мача двамата тенисисти имаха малко успехи при противниковия сервис, като само Рафа имаше една единствена точка за пробив, която не бе оползотворена.

Така се стигна до тайбрек, започнал неубедително за Димитров с грешка от основната линия и двойна грешка на сервис. Надал бе безкомпромисен в този 13-и гейм и спечели със 7:3, а с това и сета.

В петия гейм на третия сет Матадора за първи път в мача поведе, след като се възползва от втората си брейк точка. Преди това на своето подаване той оцеля, след като пък Димитров за първи път в двубоя не успя да се възползва от възможността си за пробив.

Идентичен шанс получи и Гришо в осмия гейм. Той пропусна първата си възможност за пробив, а при втората Надал направи двойна грешка, с която сдаде подаването си и преднината си.

Стигна се отново до тайбрек, в който при четвъртата точка се случи разиграването на турнира. Григор притисна Надал, а след това го покани на мрежата. Матадора стигна до топката, изпълни добре лоба, но българинът отговори с прехвърлящ удар между краката си - т.нар. "хотдог". Рафа отново стигна с мъка до топката и разиграването продължи. След още два удара обаче Димитров капитулира, а това означаваше и  минипробив за неговия съперник.

При 6:5 Гришо пропусна сетбол, а при 7:8 и предимство в разиграването допусна непредизвикана грешка от форхенд, която даде победата в сета за Надал.

В четвъртия сет Матадора отново проби рано за 2:0 и задържа аванса си до края. При 5:2 Григор вече трябваше да спасява четири мачбола, като успя в три от случаите, но в последния капитулира.