2024-04-24 @ 02:21 EEST
Дойдоха, видяха, победиха! Лудогорец срази Лацио насред Рим
Спорт Лудогорец превзе Рим! Лудогорец продължава да удивлява с представянето си в Европа и да мечтае за още успехи. Българският шампион дойде, видя и победи в Рим. Лудогорец спечели с 1:0 срещу Лацио в първи 1/16-финал в Лига Европа в луд мач. Единственото попадение реализира Роман Безяк в 45-ата минута. Реваншът е на 27 февруари на Националния стадион "Васил Левски" в София. Победителят от тази двойка чака на осминафиналите победителя от Динамо Киев - Валенсия (0:2 в първия мач).

В срещата имаше две пропуснати дузпи, два червени картона, греди и доста голови положения. Още в 9-ата минута Светослав Дяков изпусна дузпа. Безяк вкара в 45-ата минута. В 50-ата минута вратарят Владислав Стоянов спаси дузпа, изпълнена от Фелипе Андерсон. В 54-ата минута Дяков получи втори жълт и съответно червен картон, а в 73-ата минута съдията Феликс Цвайер изгони с директен червен картон Каванда от Лацио.

Това бе 13-и мач за Лудогорец в евротурнирите от началото на сезона - шест в предварителните кръгове на Шампионската лига, шест в групите на Лига Европа и един на 1/16-финалите. От общо седем двубоя в Лига Европа българският шампион не познава вкуса на загубата, има само един равен - срещу Черноморец Одеса.

Треньорът на Лудогорец Стойчо Стоев заложи на Кайсара отдясно в защита, Моци и Мантула в центъра и Йордан Минев отляво. Мантула бе предпочетен пред Александър Барт. В средата на терена нямаше изненада, започнаха Дяков и Златински, по крилото Михаил Александров бе предпочетен пред новото попълнение Луму, а отляво започна Мисиджан. Напред Роман Безяк поведе атаката, а зад него действаше Марселиньо.

Още в 8-ата минута германският съдия Феликс Цвайер отсъди дузпа за Лудогорец. Михаил Александров центрира отдясно в наказателното поле, топката срещна ръката на Лорик Кана и реферът посочи бялата точка. Светослав Дяков изпусна, след като стреля несериозно в стил "Паненка". Халфът би слабо в средата на вратата, стражът Бериша клекна, имаше време да се изправи и да улови топката. В следващите няколко минути Лацио владееше повече топката, но не стигна до нито едно голово положение. Защитата на Лудогорец се справи добре с голямата звезда на домакините Мирослав Клозе. В 34-ата минута Марселиньо разтресе гредата зад вратаря Бериша след удар извън наказателното поле. Едва в 37-ата минута Владислав Стоянов трябваше да се намеси, но показа страхотен рефлекс и улови удар на Билия от пряк свободен удар. В 42-ата минута Михаил Александров също пробва далечен удар. Първоначално остана зрителна измама, топката мина на сантиметри покрай левия страничен стълб и се отби от външната страна на мрежата. В 45-ата минута Лудогорец поведе с 1:0 след страхотен гол на Роман Безяк. Словенецът разстреля албанския вратар на Лацио с удар извън наказателното поле. Безяк бе третият, който пробва удар от далечно разстояние, които явно затрудняваха Бериша, и успя да го матира.

В началото на второто полувреме Лацио започна по-добре, но блестящият Владислав Стоянов се превърна в герой. В 49-ата минута вратарят изби страховит удар на Фелипе Андерсон, след което топката се отби и в левия страничен стълб. В същата минута съдията Цвайер даде дузпа за Лацио след съприкосновение между Йордан Минев и Андерсон. Потърпевшият бразилец застана зад топката, би в долния десен ъгъл, но Владислав Стоянов с една ръка изби. При добавката вратарят отново се справи. В 55-ата минута Светослав Дяков утежни живота на всички от Лудогорец, след като получи втори жълт и съответно червен картон. Полузащитникът, който по-рано изпусна дузпа, влезе грубо в краката на Билия и заслужено бе изгонен. След червения картон Стойчо Стоев реагира и извади Роман Безяк, като вкара в игра по-дефанзивния Фабио Ешпиньо. Така на върха на атаката остана Марселиньо. След изгонването на Светослав Дяков българският тим се прибра почти изцяло в своята половина и трудно изнасяше топката. В 66-ата минута Кандрева напредна отдясно, елиминирайки Минев, но центрира неточно в наказателното поле. Две минути след това треньорът на "лациалите" Еди Рея пусна и новото попълнение Гаел Какута на мястото на Сулич, за да засили нападателната мощ.

В 73-ата минута немският съдия даде директен червен картон на Каванда от Лацио, който връхлетя с крак в лицето на Йордан Минев. В 76-ата минута Мисиджан овладя отляво в наказателното поле, но се забави и не успя да продължи към вратата на домакините. Двубоят продължи във вихрено темпо и в 78-ата минута Фабио Ешпиньо изчисти с глава от голлинията шут на Антонио Кандрева. В последвалата контраатака Марселиньо се откъсна сам в половината на Лацио, но падна, след като бе застигнат от Зиани. Нападателят на Лудогорец поиска фаул, но Цвайер не го отсъди. Треньорът на римския тим Еди Рея извади Мирослав Клозе, който бе напълно обезличен от защитата на българския отбор, и вкара Переа. В последните минути Лацио упражни натиск, но още веднъж Владислав Стоянов се намеси решаващо. В 90-ата минута вратарят спаси диагонален удар на Антонио Кандрева.

Двубоят по минути ТУК

ЛАЦИО - ЛУДОГОРЕЦ 0:1
0:1 Роман Безяк (45)

ЛАЦИО: 1.Етрит Бериша, 2.Микаел Сиани, 19.Сенад Лулич (68 - 21.Гаел Какута), 26.Щефан Раду, 39.Луис Каванда, 5.Лукас Билия, Фелипе 7.Фелипе Андерсон (58 - 87.Антонио Кандрева), 23.Огени Онази, 27.Лорик Кана, 11.Мирослав Клозе (78 - 34.Браян Переа), 14.Балде Кейта
Резерви: 22.Федерико Маркети, 15.Алваро Гонзалес, 24.Кристиян Ледесма, 34.Браян Переа, 87.Диего Доварети, 87.Антонио Кандрева, 21.Гаел Какута
Треньор: Еди Рея

lud.jpgЛУДОГОРЕЦ: 21.Владислав Стоянов, 80.Жуниор Кайсара, 4.Теро Мантула, 27.Козмин Моци, 25.Йордан Минев, 18.Светослав Дяков, 23.Христо Златински, 7.Михаил Александров, 84.Марсилиньо (88 - 11.Жуниньо Кишада), 93.Върджил Мисиджан (81 - 95.Йерун Луму), 9.Роман Безяк (60 - 8.Фабио Ешпиньо)
Резерви: 91.Иван Чворович, 5.Александър Барт, 8.Фабио Ешпиньо, 11.Жуниньо Кишада, 17.Даниел Абало, 20.Шоко, 95.Йерун Луму
Треньор: Стойчо Стоев

Стадион: "Олимпико", Рим
Съдия: Феликс Цвайер (Германия)
Жълти картони: Лорик Кана (Лацио); Върджил Мисиджан, Светослав Дяков, Христо Златински (Лудогорец)
Червен картон: Каванда (73 - Лацио); Светослав Дяков (55-Лудогорец)

Дойдоха, видяха, победиха! Лудогорец срази Лацио насред Рим | 0 брой коментари | Регистрация