2024-04-16 @ 18:20 EEST
"Левски" в нокдаун преди дербито с ЦСКА
СпортЛокомотив София победи с минималното 1:0 "Левски" в столичното дерби от 25 кръг на "А" група. Двубоят се игра на стадиона в квартал "Надежда". Единственото попадение реализира Том в 77-ата минута. След успеха Локомотив София излезе временно на 9-о място с 31 точки, изпреварвайки Славия. "Сините" направиха втора издънка от началото на пролетта след 2:2 срещу Славия. Отборът от "Герена" остава на 4-а позиция с 44 точки и може да бъде задминат от Локомотив (Пловдив). В следващия 26 кръг, последен от редовния сезон, "Левски" приема ЦСКА. Вечното дерби е на 8 март от 16:15 часа.

Треньорът на "Левски" Антони Здравков направи тотална смяна в защитната формация в сравнение с равенството 2:2 срещу Славия в предишния кръг. Тогава излязоха Пламен Крумов, Павел Чмовш, Станислав Ангелов и Орлин Старокин, а днес титуляри в "Надежда" започнаха Мулдер, Аймен Белаид, Даниел Димов и Рикардо Нунеш. В средата на терена си партнираха Орлин Старокин и Владимир Гаджев, по крилата Ларсен Туре и Кевин Бру, а в атака играха Божинов и Димитър Макриев.

През първото полувреме и двата отбора играха слабо и почти не създадоха чисто голово положение. Въпреки наличието на силна нападателна мощ в "синьо" Макриев и Божинов изиграха слаб двубой. Началото дори бе за домакините от Локомотив София, които действаха с малко повече желание и опитваха по-различни атаки от традиционното изсипване от двата фланга. В 23-ата минута Ранджелович стреля с глава сам срещу Пламен Илиев, който остана на място и въобще не реагира, но топката излезе в аут. Последва подобен удар и на Макриев пред другата врата, но Галев закова топката пред голлинията. В 30-ата минута дойде първата и една от малкото спорни ситуации. След удар на Даниел Димов топката срещна ръката на Азрак Махамат, но съдията Николай Йорданов не посочи бялата точка. В последните секунди на първото полувреме Маркиньос пропусна от чиста позиция. След центриране отдясно и отбиване на топката от крака на Белаид, Маркиньос стреля от воле от въздуха, но високо над вратата.

Второто полувреме бе почти пълно копие на първото, без кой знае какви положения и много грешки. Стефан Генов извади Румен Трифонов и пусна едно от новите попълнения - Петър Димитров, а по-късно пусна и друг от новите - Раул, на мястото на Димитър Илиев. Антони Здравков отвърна със смяна, на мястото на Старокин влезе Рафаел Бастос. Въпреки промяната "Левски" продължи да играе слабо, а петнайсетина минути преди края в игра се появи и Цветан Генков на мястото на Димитър Макриев.

В 77-ата минута Локомотив София откри резултата. Маркиньос стреля от пряк свободен удар, топката се отби в горната греда, Том се пребори за нея и с глава я прати във вратата. Цялата защита на "Левски" остави бразилския халф спокойно да я отиграе.

Двубоят по минути ТУК

ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ) - "ЛЕВСКИ" 1:0
1:0 Том (77)

Локомотив (Сф): 84.Валентин Галев, 69.Елтон, 5.Марко Ранджелович, 6.Александър Бранеков, 16.Камен Хаджиев, 94.Азрак Махамат, 8.Румен Трифонов (58 - 88.Петър Димитров), 28.Маркиньос, 33.Том, 92.Гаел Нлундулу (78 - 26.Иво Иванов), 14.Димитър Илиев (62 - 47.Раул)
Резерви: 1.Божидар Митрев, 24.Илиян Гаров, 26.Иво Иванов, 88.Петър Димитров, 18.Якасонго Джиби, 9.Даниел Генов, 47.Раул
Треньор: Стефан Генов

"ЛЕВСКИ": 23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мулдер, 3.Аймен Белаид, 25.Даниел Димов, 40.Рикардо Нунеш, 45.Владимир Гаджев (к), 6.Орлин Старокин (65 - 16.Рафаел Бастос), 59.Ларсен Туре, 75.Кевин Бру (82 - 71.Пламен Крумов), 7.Димитър Макриев (75 - 9.Цветан Генков), 10.Валери Божинов
Резерви: 1.Горан Блажевич, 17.Павел Чмовш, 71.Пламен Крумов, 35.Пламен Димов, 18.Борислав Цонев, 9.Цветан Генков, 16.Рафаел Бастос
Треньор: Антони Здравков

Стадион: "Локомотив", София
Съдия: Николай Йорданов
Жълти картони: Камен Хаджиев (Локомотив София); Даниел Димов ("Левски")