2024-04-19 @ 14:38 EEST
СпортЛитекс победи с 2:1 "Левски" на "Герена" в интригуващ мач от 33-ия кръг на "А" група. Двубоят обаче беше опорочен от спорното съдийство на рефера Никола Попов и асистентите му. И при двата гола на "оранжевите" на Армандо Ваюши и Румен Руменов имаше големи съмнения за засади, които обаче не бяха маркирани от страничния рефер Веселин Мишев и в крайна сметка ловчанлии ликуваха на "Герена". Това не се беше случавало малко повече от 6 години. За последно Литекс спечели в София срещу "Левски" през март 2008-а с 1:0, като треньор и тогава беше Миодраг Йешич. След това ловчанлии станаха шампион.

Сега Литекс няма големи шансове за титлата, като води спор с ЦСКА за второто място и класирането в Лига Европа. След днешния успех ловчанлии имат 64, "армейците" са с 61, а "Левски" още повече се отдалечи от евротурнирите и заема 5-ото място с 53 точки.

Във важния и за двата отбора мач на "Герена" играта беше равностойна, а през първото полувреме паднаха и трите гола. В 23-ата минута Армандо Ваюши даде преднина на гостите от Ловеч, възползвайки се от грешка на Павел Чмовш, който за пореден път разочарова със синия екип. Джемал Берберович центрира отдясно, Джордан продължи с глава към изскочилия от дълбочина Ваюши, като чешкият защитник на "сините" не можа да изчисти топката и тя се озова право на крака на албанеца, който беше сам срещу Блажевич и го прехвърли майсторски. При ситуацията останаха сериозни съмнения, че Джордан е в положение в засада.

Малко след това започналият титуляр за "Левски" юноша Владислав Мисяк можеше да изравни. Младокът се озова сам на метър от Илко Пиргов след изпълнение на корнер, но ударът му бе блокиран от вратаря на Литекс.

В 42-ата минута беше втората спорна ситуация в мача, като след нея отново падна гол във вратата на "сините". Румен Руменов се разписа при разбъркване в наказателното поле на домакините. При гола имаше съдийска грешка, тъй като Джордан беше в засада при паса към него. Таранът получи топката до дъгата, засадата не беше маркирана, последва подаване към Руменов, който първо се засуети и позволи на Блажевич да избие. Топката обаче попадна у Ваюши, албанецът стреля, Блажевич изби, но след това Руменов направи добавка за 0:2.

В добавеното време на първата част Мисяк намали резултата, отбелязвайки първия си гол в "А" група. Младокът беше изпуснат от Страхил Попов след извеждащо подаване на Бастос и вкара в мрежата на Илко Пиргов.

След почивката гол не падна, а най-фрапантният пропуск за домакините направи Ларсен Туре. В 64-ата минута появилият се на смяна французин получи топката от Пламен Крумов и останал сам срещу Пиргов стреля право в тялото му.

"Левски" започна със схема: 4-2-3-1
Вратар - Горан Блажевич
Десен бек - Дъстли Мулдер, ляв бек - Рикардо Нунеш (сменен от Мики Орачев), централни защитници - Павел Чмовш и Станислав Ангелов
Опорни халфове: Даниел Димов и Радослав Цонев (сменен от Ларсен Туре)
Дясно крило: Пламен Крумов, ляво крило - Владислав Мисяк
На върха на атаката - Валери Божинов (сменен от Цветан Генков), зад него - Рафаел Бастос

Литекс започна със схема 4-2-3-1
Вратар - Илко Пиргов
Десен бек - Страхил Попов, ляв бек - Васил Божиков, централни защитници - Илия Миланов и Николай Бодуров
Опорни халфове - Джемал Берберович, Симеон Славчев (сменен от Том)
Дясно крило - Момчил Цветанов, ляво крило - Армандо Ваюши (сменен от Юрген Джазула)
На върха на атаката - Джордан (сменен от Кирил Десподов), зад него - Румен Руменов