2024-04-25 @ 04:30 EEST
10 от Лудогорец взеха добър аванс от Локо (Пд)
СпортЛудогорец победи с 2:0 Локомотив (Пловдив) в първия сблъсък между двата отбора от 1/2-финалите за Купата на България. В 44-ата минута 18-годишният Йерун Луму вкара страхотен гол от малък ъгъл и даде преднина на шампионите, а в 65-ата Христо Златински реализира дежурното си попадение от дузпа и така разградчани взеха добър аванс преди реванша на "Лаута".

В срещата днес на шампионите им се наложи 20 минути да играят с 10 човека, тъй като Александър Александров беше изгонен за втори жълт картон. Въпреки това избраниците на Стойчо Стоев не се дадоха на "смърфовете" и заслужено стигнаха до успеха. Гостите също доиграха двубоя в намален състав. Причината беше, че Хамед Намуши получи травма, а Александър Станков вече беше извършил трите си смени.

За разлика от мача за първенство наскоро между двата отбора на "Лаута" - 1:1, тази вечер "смърфовете" не успяха да се противопоставят толкова успешно на класния си противник.

Преди почивката двата отбора играха доста предпазливо. Липсваха чистите опасности. В атаката на шампионите този път шанс за изява получи Мишел Платини, който започна титуляр, партнирайки си с холадците Йерун Луму и Върджил Мисиджан, както и Марселиньо. Бившият нападател на ЦСКА обаче разочарова и още в началото на втората част беше заменен от голмайстора Роман Безяк. Иначе на Стойчо Стоев му се наложи да извършва принудителна смяна в 32-ата минута, когато заради травма терена напусна Георги Терзиев, а мястото му в центъра на защитата до Козмин Моци зае Александър Александров. На десния бек беше Жуниор Кайсара, а на левия - Йордан Минев. В центъра на терена отново играха Златински и Фабио Ешпиньо.

В състава на Локо (Пд) пък липсваше героят от победата с 2:0 над ЦСКА Здравко Лазаров, който пропусна днешната среща заради наказание. В атака Сашо Станков се довери на Мартин Камбуров, Крис Гади и Спас Делев, а на вратата отново беше Кирил Акалски за сметка на доскорошния титуляр Йордан Господинов, закотвен на пейката заради недоволството на феновете.

Шампионите откриха точно преди почивката. В 44-ата минута Йерун Луму вкара страхотен гол и даде преднина на домакините. Холандският талант получи топката на десния фланг, финтира Ангел Йошев, след като нахлу към вратата на Акалски и от малък ъгъл стреля към задната греда, оплитайки топката в далечния ляв ъгъл на безпомощния страж на Локо (Пд) - 1:0.

След почивката и двата отбора значително вдигнаха оборотите. Пропуски за Лудогорец направиха Марселиньо и Безяк, а в 64-ата минута съдията Христо Ристосков даде дузпа на шампионите. Безяк проби в наказателното поле с топка в крака, Йошев протегна крак и нападателят падна, което беше достатъчно на опитния рефер да посочи бялата точка. Златински опъна мрежата на Акалски за 2:0, реализирайки по земя в долния му десен ъгъл. Така националът вкара дежурното си попадение от дузпа, след като в последните мачове наказа от бялата точка още Литекс, "Левски", "Ботев" (Пловдив) и Черно море.

В 70-ата минута донякъде се върна интригата, след като Лудогорец остана с 10 човека. В рамките само на минута Александър Александров си изкара два жълти картона и беше изгонен. Първо бранителят игра грубо в близост до собствената си врата, фаулирайки Диего Фераресо, а секунди след това умишлено удари топката с ръка. "Смърфовете" обаче не успяха да се възползват от численото си предимство и до края само веднъж застрашиха сериозно Иван Чворович. В 3-ата минута на добавеното време Дани Кики можеше да намали, но резервата на Владислав Стоянов се намеси решително и спаси, запазвайки мрежата си суха.