2024-03-29 @ 11:55 EET
Мексико го направи, победи африканци
СпортМексико победи с 1:0 Камерун в първия мач за двата отбора от Група "А" на Мондиал 2014. По този начин "ацтеките" постигнаха за първи път до успех срещу африкански тим на световно първенство, след като досега в статистиката си имат две ремита и една загуба.

В герой за мексиканците се превърна Орибе Пералта. Нападателят вкара единствения гол в двубоя в 61-ата минута. Джовани дос Сантос получи топката на границата на наказателното поле и шутира. Вратарят изби, а Пералта притича и с изстрел по земя отбеляза за 1:0.

Срещата бе изключително оспорвана. Преди почивката два гола на Джовани дос Сантос бяха отменени заради засада. При втория обаче такова основание нямаше. Попадение на Чупо-Мопинг също не бе признато, тъй като Самуел Ето'о, който овладя и подаде, бе зад отбраната на мексиканците. След паузата, както и след гола, положения имаше и пред двете врати. Липса на точност или отлично пласиране и рефлекс на двамата вратари не позволиха повече голове.

В класирането Бразилия и Мексико си поделят първото място с по три точки, като домакините са лидери заради по-добра голова разлика. Камерун е трети, а Хърватия последна без актив.

СХЕМИТЕ НА ДВАТА ОТБОРА
Мексико (5-3-2):
Мигел Ерера реши да не рискува и уплътни средата на терена. Много работа по фланга имаха Мигел Лаюн и Паул Агилар. Двамата подпомагаха както защитата, така и нападението на тима. В предни позиции пък си партнираха Джовани дос Сантос и Орибе Пералта.

Камерун (4-3-3):
Фолкер Финке заложи на изцяло офанзивна схема, като капитанът Самуел Ето'о води нападението, а Бенжамен Муканджо и Ерик Чупо-Мопинг оперираха по крилата. От средната линия в лицето на Алекс Сонг, Стефан М'Биа и Ейонг Ено първият имаше по-офанзивни функции и често можеше да бъде видян да подкрепя триото в предни позиции.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Голът на Орибе Пералта в 61-ата минута се оказа достатъчен, за да може Мексико да запише първа победа на това Световно и първа над африкански тим на Мондиал.

СЪДИЯТА
Колумбиецът Уилмар Ролдан ръководи отлично двубоя. Допусна на моменти повече твърда игра, но футболистите видимо не възразиха от това. Показа едва два жълти картона и нямаше спорни моменти, които да провокират вземането на крайни решения.
НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА ПО МИНУТИ - ТУК
ПРОГРАМА И КЛАСИРАНЕ В ГРУПА "А" - ТУК

1:0
1:0 Орибе Пералта (61)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ
Мексико: 13. Гийермо Очоа, 4. Рафаел Маркес, 2. Франсиско Родригес, 18. Андрес Гуардадо (69 - 8. Марко Фабиан), 22. Паул Агилар, 15. Ектор Морено, 7. Мигел Лаюн, 6. Ектор Ерера (90+2 3. Карлос Салсидо), 23. Хосе Хуан Васкес, 19. Орибе Пералта (74 - 14. Хавиер Ернандес), 10. Джовани дос Сантос
Селекционер: Мигел Ерера
Жълт картон: Ектор Морено
Камерун: 16. Шарл Итанж, 2. Беноа Асу-Екото, 3. Никола Н`Кулу, 14. Орелиан Шеджу, 4. Седрик Жегуе (46 - 5. Дани Нункеу), 17. Стефан М'Биа, 6. Алекс Сонг (79 - 15. Пиер Вебо), 18. Ейонг Ено, 8. Бенжамен Муканджо, 13. Ерик Чупо-Мопинг, 9. Самуел Ето`о
Асистенти:
Умберто Клавихо (Колумбия) и Едуардо Диас (Колумбия)
Четвърти съдия:
Норберт Хуата (Таити)

ПРОГРАМА НА СВЕТОВНОТО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ - БРАЗИЛИЯ 2014 - ПРЕДСТАВЯМЕ И ОТБОРИТЕ, ПЪЛНА ТЕЛЕВИЗИОННА ПРОГРАМА ЗА ПЪРВЕНСТВОТО