2024-04-20 @ 22:13 EEST
Прецизна Италия пречупи Англия
СпортИталия започна с икономична победа Световното първенство в Бразилия. Без да блести и с много прецизна игра "Скуадра адзура" се наложи с 2:1 над Англия в европейския сблъсък от група "D".

Възпитаниците на Чезаре Прандели поведоха в 35-ата минута след удар на Клаудио Маркизио от далечно разстояние. Само две по-късно обаче Даниел Стъридж засече центриране на Уейн Рууни и изравни. В началото на второто полувреме Марио Балотели с глава отново изведе Италия напред в резултата, като голът му се оказа достатъчен за успешното начало на тима на Мондиал 2014.

Двубоят стартира равностойно като положения не липсваха и пред двете врати. Стърлинг в 4-ата минута стреля опасно до лявата сглобка на Салваторе Сиригу, а веднага след това вратарят изби и шут на Хендерсън. В 19-ата минута Балотели изненада Джо Харт с удар от около 30 метра, като в края на полувремето отново той бе близо да се разпише. Ягиелка все пак успя с глава да избие от голлинията прехвърлящия му удар. Кандрева пък веднага след това нацели греда.

След паузата и гола на Балотели в 50-ата минута Англия продължи да атакува. "Трите лъва" демонстрираха много офанзивна игра, но им липсваше организация, за да успеят да достигнат поне до реми. А освен това Салваторе Сиригу замести повече от убедително контузения Джанлуиджи Буфон. В самия край Андреа Пирло бе близо да вкара трети гол за Италия, но топката срещна напречната греда след шут от фаул.

СХЕМИТЕ НА ДВАТА ОТБОРА
Англия (4-2-3-1):
Рой Ходжсън заложи на офанзивна схема с бързи футболисти по крилото в лицето на Рахийм Стърлинг и Даниел Уелбек. На върха беше Даниел Стъридж, а зад него Уейн Рууни.

Италия (4-3-3): Чезаре Прандели също заложи на по-нападателна схема, с много офанзивни функции и на бекове. Балотели води атаката на "адзурите", подпомаган по крилата от Кандрева и Маркизио. Пирло зад него имаше за цел да организира играта на тима.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Голът на Марио Балотели в 50-ата минута се оказа достатъчен, за да може Италия да започне с победа Световното първенство.

СЪДИЯТА
Холандецът Бьорн Куйперс ръководи отлично двубоя. Нямаше кой знае каква работа на терена, показа и заслужен жълт картон на Рахийм Стърлинг. Асистентите му Сандер ван Рьокел и Ервин Зейнстра също бяха точни в отсъжданията си.

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА ПО МИНУТИ - ТУК
ПРОГРАМА И ПЪЛНО КЛАСИРАНЕ ОТ ГРУПА "D" - ТУК

1:2
0:1 Клаудио Маркизио (35), 1:1 Даниел Стъридж (37), 1:2 Марио Балотели (50)
СЪСТАВИТЕ
Англия: 1. Джо Харт, 2. Глен Джонсън, 5. Гари Кейхил, 6. Фил Ягиелка, 3. Лейтън Бейнс, 4. Стивън Джерард, 14. Джордан Хендерсън (73 - 7. Джак Уилшър), 19. Рахим Стърлинг, 10. Уейн Рууни, 11. Дани Уелбек (61 - 21. Рос Баркли), 9. Даниел Стъридж (79 - 20. Адам Лалана)
Селекционер: Рой Ходжсън
Жълт картон: Стърлинг
Италия: 12. Салваторе Сиригу, 20. Габриел Палета, 15. Андреа Бардзали, 4. Матео Дармиан, 3. Джорджо Киелини, 16. Даниеле де Роси, 21. Андреа Пирло, 23. Марко Верати (57 - 5. Тиаго Мота), 8. Клаудио Маркизио, 6. Антонио Кандрева (79 - 18. Марко Пароло), 9. Марио Балотели (73 - 17. Чиро Имобиле)
Асистенти:
Сандер ван Рьокел (Хол) и Ервин Зейнстра (Хол)
Четвърти съдия:
Валтер Лопес (Гва)

ПОЗНАТ РЕЗУЛТАТОТ ФЕНКИТЕ:
Natalia Sokolova 09 - Италианците умеят да укротяват страстите - 1:2! - Татяна от Москва, сега в Албена.