2024-03-29 @ 11:46 EET
От четвъртия си опит Франция започна с победа
СпортФранция постигна първа победа на старт на Световно първенство, след като не успя да го направи в последните три Мондиала. "Петлите" се наложиха с 3:0 над определяния за аутсайдер тим на Хондурас в първи мач за двата състава от група "Е" на Мондиал 2014.

След две греди, дело на Гризман и Матуиди след намеса на вратаря, в края на първото полувреме Карим Бензема откри резултата от дузпа. Тя бе отсъдена за нарушение на Паласиос, който бе и изгонен с втори жълт картон. Бензема бе безпощаден от бялата точка и "петлите" най-после поведоха. В началото на втората част Франция удвои аванса си. Стражът Ваядарес си отбеляза автогол, след като чукна с ръка топката след рикошет в гредата след удар на Карим Бензема. Той обаче реагира бързо и я улови.

Тук се наложи намесата за първи път на "гол-лайн" системата, която бе категорична - гол за французите и 2:0. Класиката стана факт в 72-ата минута. След заучено положение и удар от далечно разстояние се получи рикошет около дузпата. Топката попадна в Бензема, който разстреля Ваядарес от малък ъгъл за 3:0. Веднага след попадението селекционерът на Франция Дидие Дешан смени схемата на игра, като заигра с двамата нападатели. Така до Бензема, който бе изнесен сам в предни позиции, застана Оливие Жиру, заменил Валбуена.

До края на срещата французите разиграваха топката и със сигурност се молеха да не пострада някой. От самото начало на двубоя до неговия край хондурасците извършваха жестоки нарушения. За щастие никой не напусна терена сериозно травмиран.

ТАКТИЧЕСКИТЕ СХЕМИ

Франция(4-3-3): Селекционерът Дидие Дешан заложи на Карим Бензема като чист нападател. По крилата пък той бе подпомаган от Валбуена и заместника на контузения Франк Рибери - Гризман. Дебюши, Варан, Сако и Евра оформяха защитния вал, а пред тях Погба, Кабай и Матуиди се грижеха за средната линия.

Хондурас (4-4-2): Луис Санчес предпочете да уплътни средната линия, залагайки на четирима халфа и четирима защитници. В предни позиции един до друг действаха Бенгстон и Костли.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Вторият гол за Франция. В 48-ата минута се наложи за първи път на световно първенство да бъде използвана "гол-лайн" системата, която определи, че Ноем Ваядарес си е отбелзал автогол.

СЪДИЯТА
Равшан Ирматов от Казахтан действа като цяло меко към футболистите на Хондурас. Въпреки че заслужено изгони техен играч, допусна много груби влизания, които за щастие не доведоха до счупвания. Като цяло реферът и асистентите му се справиха с двубоя.

ПО-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА ПО МИНУТИ - ТУК
ПОДРОБНА СТАТИСТИКА И КЛАСИРАНЕ НА ГРУПА "Е" - ТУК

3:0
1:0 Карим Бензема (45), 2:0 Ноел Ваядарес (48-авт.), 3:0 Карим Бензема (72)

СЪСТАВИТЕ
Франция: 1. Юго Льорис, 2. Матийо Дебюши, 3. Патрис Евра, 4. Рафаел Варан, 5. Мамаду Сако, 6. Йоан Кабай (65 - 12. Рио Мавуба), 8. Матийо Валбуена (78 - 9. Оливие Жиру), 10. Карим Бензема, 11. Антоан Гризман, 14. Блейс Матуиди, 19. Пол Погба (57 - 18. Муса Сисоко)
Жълти картони: Патрис Евра, Пол Погба, Йоан Кабай
Хондурас: 18. Ноел Ваядарес, 3. Майнор Фигероа, 5. Виктор Бернардес (46 - 2. Осман Чавес), 7. Емилио Исагире, 8. Уилсън Паласиос, 11. Джери Бенгтсон (46 - 14. Бониек Гарсия), 13. Карло Костли, 15. Роджър Еспиноса, 17. Анди Нахар (58 - 20. Хорхе Кларос), 19. Луис Гаридо, 21. Брайън Бекелес
Жълти картони: Уилсън Паласиос, Осман Чавес, Луис Гаридо
Червен картон: Уилсън Паласиос