2024-04-25 @ 11:40 EEST
С човек по-малко Гърция удържа Япония
СпортЯпония не успя да победи Гърция в мач от Група „С“ на Мондиал 2014. Двата тима завършиха при резултат 0:0. „Сините самураи“ не успяха да стигнат до победата, въпреки че играха повече от едно полувреме с човек повече. За елините това беше първо равенство на световни първенства, след като до момента имаха шест загуби и една победа.

За първи път националният отбор на Гърция завърши мач от световно първенство без да допусне гол във вратата си. Равенството запазва шансовете и на двата отбора за класиране на 1/8-финалите. Резултатът от този мач пък облагодетелства Колумбия, която се класира за следващата фаза.

Капитанът на Гърция Костас Кацуранис беше отстранен от игра малко преди края на първото полувреме. Той стана първият изгонен капитан на световно първенство след Антар Яхия (Алжир) през 2010 г. Гърците бяха близо до гол през второто полувреме, но ударът а Теофанис Гекас с глава беше избит от Ейджи Кавашима.

Ясухито Ендо пропусна от няколко метра при удобна възможност за Япония, а от добра позиция Ацуто Учида стреля покрай вратата на Орестис Карнезис.

СХЕМИТЕ НА ДВАТА ОТБОРА
Япония (4-2-3-1): Алберто Дзакерони предпочете да насити средата на терена и пусна двама дефанзивни халфове – Ямагучи и Хасебе. Пред тях действаха Оказаки, Хонда и Окубо, а като единствен нападател в схемата действаше Осако.

Гърция (4-3-3): Селекционерът на Гърция Фернандо Сантош не изневери на схемата, която му донесе успешно представяне в квалификациите за Мондиал 2014. Португалският специалист заложи на стабилна защита, а в предни позиции разположи трима играчи, които са доказани реализатори, въпреки че още нямат гол на световното първенство.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Червеният картон на Костас Кацуранис в края на първото полувреме накара гръцкият национален отбор да играе по-внимателно. Концентрираната игра в защита позволи а тима да удържи равенството в намален състав и да запише първата „суха мрежа“ в историята на участията си на световни първенства.

СЪДИЯТА
Жоел Агилар нямаше особено спорни ситуации за разрешаване. Той показа авторитет, когато отстрани капитана на Гърция Коста Кацуранис още през първото полувреме.