2024-04-19 @ 06:32 EEST
Франция попиля Швейцария в най-резултатния мач досега
СпортШвейцария загуби катастрофално от Франция с 2:5 на стадион „Арена Форте Нова“ в Салвадор в мач от група „Е“ на Мондиал 2014 в Бразилия. След като видя убедителните победи на Холандия над Испания (5:1) и над Германия над Португалия (4:0), сега съоръжението прие и на най-резултатния сблъсък на световното първенство. Това бе мач № 250 между европейски отбори в историята на световните първенства.

„Петлите” си свършиха работата още през първото полувреме, след като първо нокаутираха „кръстоносците” с два гола в рамките на по-малко от 60 секунди и малко преди почивката направиха преднината си класическа. След изпълнение на ъглов удар от Валбуена в 17-ата минута над всички се извиси Оливие Жиру и с глава реализира за 0:1. Веднага след изпълнението на центъра Бензема открадна топката и изведе чудесно Блес Матуиди, който се разписа за 0:2 в близкия ъгъл почти сам срещу Беналио.

Десетина минути по-късно последва отменен гол на швейцарците заради засада на Гранид Джака при извеждащо подаване на Инлер, а в 31-ата минута Йоан Джуру фаулира Карим Бензема за дузпа. Потърпевшият обаче пропусна от бялата точка, след като Беналио отрази удара му, а при добавката Кабай нацели гредата. В 40-ата минута интригата тотално бе убита след нова скоростна контраатака, при която Жиру изведе чудесно Матийо Валбуена, който на празна врата направи преднината на „петлите” класическа – 0:3.

След почивката Франция довърши „кръстоносците” с нови две попадения, дело на Карим Бензема, изведен чудесно в 67-ата минута от Пол Погба, и Муса Сисоко, завършил скоростна атака след пас на Бензема. Швейцарците все пак стигнаха до почетно попадение в 81-ата минута на Блерим Джемаили от пряк свободен удар, а шест минути след това Гранит Джака оформи крайното 2:5. Карим Бензема се разписа още веднъж в заключителните секунди, но попадението му не бе зачетено, тъй като Бьорн Куйперс явно бе дал последния си съдийски сигнал преди това.

С успеха си французите на практика се класираха за осминафиналите преди последния си мач срещу Еквадор, докато Швейцария ще трябва да търси победата срещу Хондурас, ако иска да прескочи групата.

ТАКТИЧЕСКИТЕ СХЕМИ
Швейцария (4-2-3-1): Селекционерът Отмар Хитцфелд заложи на схема с наситена халфова линия и един изнесен нападател в лицето на Харис Сеферович, подпомаган активно от Джердан Шакири, Гранид Джака и Адмир Мехмеди. На вратата бе Диего Беналио, а пред него в отбрана действаха Лихтщайнер, Джуру, Фон Берген и Родригес, а като дефанзивни халфове действаха Бехрами и Инлер.

Франция: (4-3-3): Дидие Дешан избра доста офанзивен състав с трима нападатели. Като център нападател действаше Оливие Жиру, а по крилата му помагаха Карим Бензема и Матийо Валбуена. В халфовата линия действаха Сисоко, Кабай и Матуиди, а в защита бяха Дебюши, Варан, Сако и Евра. Титуляр на вратата бе Уго Лорис.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Вторият гол в мача на Блес Матуиди, реализирал по-малко от 60 секунди след първото попадение на Оливие Жиро. Този гол тотално пречупи „кръстоносците”, а до края на мача „петлите” се забавляваха и реализираха още три попадения.

СЪДИЯТА

Бьорн Куйперс се справи безупречно със срещата. Холандецът отмени гол заради засада на Джака през първото полувреме и правилно отсъди дузпа за „петлите” след нарушение на Йоан Джуру срещу Карим Бензема, който след това пропусна от бялата точка. Съдията не показа нито един жълт картон в срещата, въпреки че в края Пол Погба се опита да си изпроси такъв, за да не играе в последния мач на Франция от групата срещу Еквадор.

МАЧЪТ ПО МИНУТИ - ТУК
СТАТИСТИКА И КЛАСИРАНЕ НА ГРУПА "Е" - ТУК
2:5
0:1 Оливие Жиру (17), 0:2 Блес Матуиди (18), 0:3 Матийо Валбуена (40), 0:4 Карим Бензема (67), 0:5 Муса Сисоко (73), 1:5 Блерим Джемайки (81), 2:5 Гранит Джака (87)
Свейн Одвал Моен (Норвегия)
Баланс: 37 мача, 12 победи за Швейцария, 9 равенства, 16 победи за Франция, г.р. 60:67

Франция попиля Швейцария в най-резултатния мач досега | 0 брой коментари | Регистрация