2024-04-19 @ 17:15 EEST
Историческа победа за Босна на Мондиал 2014
СпортДебютантът на световни финали Босна и Херцеговина постигна историческа първа победа. В последния си мач от група "F" на Мондиал 2014 балканците сразиха заслужено с 3:1 Иран. По този начин босненците не само, че не позволиха на персите да се класират за 1/8-финалите, ако бяха спечелили, но и приключват като трети с актив от три точки. Иранците имат една и остават последни. Напред продължават Аржентина и Нигерия след 3:2 за "гаучосите" в другия двубой от групата.

Интересен факт е, че стадионът в Салвадор, където се състоя този двубой, продължава да бъде най-резултатен.

Един Джеко и Миралем Пянич дадоха комфортна преднина на Босна. Нападателят на Манчестър Сити откри резултата в 23-ата минута с удар по земя от около 25 метра. Пянич пък удвои след почти час игра, изведен зад защитата отляво.

В 82-ата минута Реза Гучанеджаад намали на празна врата, въпреки че имаше съмнения за засада при паса към Некунам, асистирал на нападателя. Веднага след това обаче балканците организираха контраатака и Авдия Вършаевич отбеляза за крайното 3:1.

СХЕМА НА ИГРА
БОСНА (4-2-2): Вратарят Бегович трябваше да командва четирима защитника пред себе си - Спахич, Шунич бяха в сърцето на отбраната, докато Вършайевич и Колашинац действаха на бековете. Пред тях базово в една линия бяха Хаджич, Бешич, Пянич и Сушич. Един Джеко и Ведад Ибишевич пък имаха за цел да бележат рамо до рамо.

ИРАН (4-2-3-1): Както и срещу Аржентина, наставникът на Иран Карлуш Кейрош уплътни защитата. Но този път с двама полузащитници пред четиримата в отбрана. По този начин тримата зад изнесения сам в предни позиции Гучанеджад биваха както подпомагани в така, така и подсигурени в обратната фаза на играта.

КЛЮЧОВИЯТ МОМЕНТ
Голът на Мирален Пянич в 58-ата минута се оказа достатъчен на Босна и Херцеговина да спечели двубоя, независимо че допусна попадение по-малко от десет минути преди края на редовното време.

СЪДИЯТА
Без съмнение опитът на Карлос Веласко Карбайо оказа влияние върху двубоя. Независимо че мачът бе без значение за Босна, испанецът позволи по-твърда игра, от която балканците се възползваха. Веласко показа по един жълт картон за двата отбора. Имаше едно спорно положение - остана съмнение, че при гола на Иран има засада след пас към Некунам, който асистира. Босненците обаче нямаха сериозни протести, което може би допълнително го улесни да посочи центъра.

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА ПО МИНУТИ - ТУК!
ПОДРОБНА СТАТИСТИКА И КЛАСИРАНЕ НА ГРУПА "F" - ТУК !
БОСНА и ХЕРЦЕГОВИНА - ИРАН
  3:1
1:0 Един Джеко (23), 2:0 Мирален Пянич (58), 2:1 Реза Гучанеджаад (82), 3:1 Авдия Вършаевич (83)