2024-03-29 @ 05:28 EET
Грешка за Литекс в дебюта на Балъков
СпортЛитекс не успя да победи и направи само равен 0:0 при гостуването си на Верис (Модова) в първи мач от първия квалификационен кръг на Лига Европа. Двубоят бе дебют за новия треньор на "оранжевите" Красимир Балъков.

Верис от Молдова е създаден на 26 май 2011 година, т.е. клубът е само на три години. Днешната среща бе първа в историята в евротурнирите. Макар и без дългогодишен опит молдовците изглежда се справят добре на домашната сцена, след като преминават набързо през трета, втора и стигат до първа дивизия. През последния сезон Верис завърши на трето място в молдовския шампионат и получи право за участие в Лига Европа.

Реваншът между двата Литекс и Верис в Ловеч е на 10 юли от 20:45 часа. При краен успех ловчанлии ще играят във втория квалификационен кръг срещу победителя от двойката Дьощдьор (Унгария) - Биркиркара (Малта).

Литекс имаше превъзходство през целия двубой и направи фрапантни пропуски. Най-много шансове се откриха през Вилмар Джордан, който поведе атаката на Литекс заедно с Омар Косоко. В средата на терена Балъков заложи на Никола Колев и Петър Златинов, а по крилата на Момчил Цветанов и Армандо Ваюши. В защита бе карето Страхил Попов, Джаксън Менди, Николай Бодуров и Васил Божиков.

В 17-ата минута Джордан направи първия пропуск, след като играч на Верис изби пред голлинията. В 17-ата минута Джордан направи първия пропуск, след като играч на Верис изби пред голлинията. Последваха изстрели на Петър Златинов и Никола Колев, но попадение така и не падна.

През второто полувреме Литекс отново имаше много атаки. Домакините няколко пъти организираха добри контраатаки, с които затрудниха "оранжевата" защита. В 49-ата минута Турчан от Верис стреля опасно, топката рикошира и мина в опасна близост до вратата на Литекс. В 52-ата минута Джордан с глава стреля, но Гайдучевич изби. След изпълнението на корнера Косоко шутира, но стражът на Верис отново бе на мястото си. В 63-ата минута домакините се възползваха при една от редките си възможности за контри, центрираха прострелно в наказателното поле на Литекс, но за щастие никой не засече към вратата.

В 64-ата минута Джордан пропусна за пореден път. Нападателят излезе сам срещу Гайдучевич, който отново бе на висота. Около 70-ата минута и до края на мача Балъков направи трите си смени. В игра се появиха Александър Цветков (смени Никола Колев), Румен Руменов (смени Ваюши) и Георги Минчев (смени Джордан). В последните минути Менди сгреши в центъра на терена, домакините организираха контраатака, но Бодуров поправи грешката.

Двубоят по минути ТУК

ВЕРИС (МОЛДОВА) - ЛИТЕКС 0:0

Верис:
12.Артиом Гайдучевич, 4.Адриан Кашкавал, 5.Сергиу Кожокари, 6.Александр Кучеренко, 25.Петру Раку, 7.Николае Йосан (65 - 22.Еужен Засавич), 17.Владислав Иванов (46 - 9.Михаил Турчан), 24.Дан Пишла, 32.Владимир Богданович, 20.Сергиу Мокану, 10.Виорел Фрундза (53 - Вадим Чемиртан)
Резерви: 99.Адриан Патраш, 77.Думитру Бакал, 50.Денис Калинцов, 22.Еужен Засавич, 9.Михаил Турчан, 15.Йон Уршу, 33.Вадим Чемиртан

lit.jpgЛитекс: 12.Илко Пиргов, 13.Васил Божиков, 6.Джаксън Менди, 5.Николай Бодуров, 16.Страхил Попов, 88.Никола Колев (69 - 21.Александър Цветков), 14.Армандо Ваюши (79 - 19.Румен Руменов), 24.Петър Златинов, 77.Момчил Цветанов, 20.Омар Косоко, 9.Уилмар Джордан
Резерви: 31.Винисиус Баривиейра, 3.Антон Недялков, 18.Илия Миланов, 21.Александър Цветков, 19.Румен Руменов, 15.Кристиан Малинов, 7.Георги Минчев