2024-04-20 @ 22:10 EEST
ЦСКА стигна до сладка победа в Ловеч
СпортМаркиньос точен за "армейците", "оранжевите" продължиха отчайващата си серия срещу съперника

ЦСКА геройски се добра до сладката победа с 1:0 при гостуването на Литекс в Ловеч, където агитката на "червените" категорично надвика тази на домакините. Единственото попадение в дербито на 1-ия кръг в "А" група вкара Маркиньос в 67-ата минута след щастлив рикошет в крака на Васил Божиков. Така във втори пореден двубой в Ловеч "армейците" си тръгват като победители. Припомняме, че на 29 март Стойчо Младенов и футболистите му ликуваха след гол на Неманя Милисавлевич.

Литекс днес продължи отчайващата си серия без отбелязан гол във вратата на "армейците" вече в пети мач (близо 500 минути). Последното "оранжево" попадение в дербито е с Христо Стоичков начело - през пролетта на 2013-а. Тогава Литекс спечели с 2:0 на "Армията". Миналия сезон ЦСКА на Стойчо Младенов 3 пъти победи ловчанлии (1:0, 1:0 и 2:0) и веднъж завърши 0:0.

Мачът на Градския стадион в Ловеч започна доста равностойно, като в първите минути играта се водеше изцяло в центъра на терена. Втората част беше далеч по-интересна в сравнение с първата. Преди почивката имаше само една опасност пред двете врати. В 27-ата минута домакините като по чудо не поведоха в резултата. Армандо Ваюши центрира от фаул, Джордан засече с глава, но за късмет на "червените" Якуб Дивиш спаси с крак и запази мрежата си суха. Чешкият страж се отчете с добри изяви през второто полувреме и носи голяма заслуга за успеха на ЦСКА в Ловеч.

След почивката двата отбора вдигнаха оборотите и започнаха по-настъпателно да търсят гола. В 60-ата минута опасността отново беше пред Дивиш. Данило Асприля нахлу отдясно към вратата на ЦСКА и реши да стреля от малък ъгъл, право в тялото на стража, вместо да потърси подаване към очакващия пас на далечната греда Армандо Ваюши.

Противно на логиката гостите поведоха с първия си удар в рамките на вратата на Литекс за втората част. Бразилецът Маркиньос получи топката отдясно до ъгъла на наказателното поле от Иван Стоянов, остави я да тупне, след което с удар от въздуха стреля по диагонала. Васил Божиков подложи крака си, а след рикошета топката залъга вратаря Винисиус Баривиейра и влетя в мрежата му. Маркиньос хвърли в екстар привържениците на ЦСКА, които мощно подкрепяха Стойчо Младенов и момчетата му при гостуването на един от най-тежките съперници.

До края "оранжевите" пропуснаха още едно положение - чрез Момчил Цветанов, след което "армейците" ликуваха с победата. Тя идва в точен за тях момент - преди важния реванш в Молдова срещу Зимбу (1:1 в първата среща), както и преди вечното дерби с "Левски", което е на 27 юли (неделя) от 20:00 часа на "Васил Левски".