Новата образователна програма на Регионалния исторически музей в Добрич „Паметта на светлите дати“ стартира вчера. Това стана чрез беседата „27 януари – 137 години от освобождението на Добрич от османско владичество“, изнесена във Възрожденското училище от уредника в отдел „Възраждане” Надежда Иванова. На нея присъстваха ученици от СОУ „Св. Климент Охридски“ с класен ръководител Снежина Георгиева.
„Всички тези светли дати, които са в календара ни, са част от нашата обща историческа памет. Ние не трябва да позволяваме децата да забравят, не трябва да позволяваме тази колективна памет да бъде изтрита в никакъв случай. Защото тя е най-важното, тя е това, което крепи нацията, крепи чувството за национална принадлежност”, сподели пред журналисти Надежда Иванова. Тя посочи, че музеят съхранява много ценни реликви, паметници на културата, които могат добре да илюстрират тези светли дати, събития и личности. Уредникът обясни, че идеята на новата програма е чествайки светлите празници, които са свързани с епохата на Възраждането, а и не само, да успеят да визуализират това, за което децата говорят в часовете по Човекът и обществото и История. Да им помогнат освен с класическите средства на музея и с по-модерни методи под формата на мултимедийни презентации, филми.
В „Паметта на светлите дати” ще бъдат изнесени беседи във връзка със 175 години от рождението на Стефан Караджа, за Иван Хадживълков, ще се включат теми като възрожденския град, какво представлява храмът и т. н. Ще бъдат посетени няколко православни храма, учениците ще научат какво е икона, кои са иконите на царския ред, ще вървят по стъпките на пътеписците, които са описали Добрич през всички негови епохи на съществуването му и т. н.
„Това е още един начин да задълбочим връзката между музея и училището. Да покажем на децата, че музеят не е някаква чужда, непозната територия – сподели Надежда Иванова. - Искаме да го направим техен втори дом, чийто праг те прекрачват с огромно удоволствие”. НДТ