2024-04-25 @ 00:27 EEST
Спорт             Държавните индивидуални  първенства по класически, ускорен и блиц шахмат за момчета и момичета до 8 и 10 години се проведоха от 28 февруари до 8 март  в град Плевен.

Организатори бяха БФШ и ШК „Спартак Плевен ХХІ“. Участие взеха  над 110 състезатели от 22 шахматни клуба от страната: 1.ЦСКА (София), 2.Локомотив (София), 3.Ан пасан (София), 4.Елит (София), 5.Столичен център (София), 6.Рицар (София), 7.Локомотив (Пловдив), 8.Пловдив (Пловдив), 9.Асеновец 2006 (Асеновград)  10.Варна (Варна), 11.Каиса (Варна), 12.Одесос (Варна) 13. Веселин Топалов (Варна),14. Пристис (Русе), 15. Дунав (Русе), 16. Спартак Плевен ХХІ (Плевен), 17. Плевен ХХІ“ (Плевен), 18. Михаил Тал (Червен Бряг),19.Етър (Велико Търново), 20.Дебют (Оряхово), 21. Виктори (Благоевград) и 22. Енергия 21 (Добрич). На официалното откриване пред състезателите, присъстващите треньори, родители и други почитатели на древната игра  кмета на града  проф. д-р Димитър Стойков, председателя на Об. С. Дарин Ангелов, изпълнителния директор на БФШ Николай Велчев и председателя на местния шахматен клуб Петьо Маринов декларираха желанието си да подкрепят по силно развитието на детския шахмат в България. Свидетели на събитието като треньори станаха гросмайсторите Петър Великов, Маргарита Войска, Петър Дренчев, Петър Генов, а други помагаха по скайпа. Тук  в Плевен в това качество бяха още Стефан Стойнов, Живко Жеков, Неделчо Чепаринов, Ростислав Раев, Кирил Бадев, Росен Лазаров, Христинка Илиева, Ани Манева и много други.
       При  момчетата до 10 години борбата  за разпределение на  медалите  бе най-яростна, наситена с драматични обрати поради най-големия брой 52 състезатели. Освен тримата представители от ЦСО – ШК Енергия 21  Момчил Петков, Емил Параскевов  и  деветгодишния Преслав Петров участват още всички изявени състезатели  от държавни, европейски и световни първенства от предходните години: Георги Колев от Локомотив (Пловдив), Валентин Генов ШК Ан Пасан (София)  и Есат Рамаданов Асеновец (Асеновград). Отсъстваше само Александър Ташев състезателят с най-висок международен рейтинг и с личен треньор Андон Стефанов, баща на световната шампионка Антоанета Стефанова.
      Комплексен победител от трите турнира  по швейцарска система за момчета до 10 години е:
 1.Момчил  Петков от ЦСО- ШК Енергия 21(Добрич)  с  три медала:  - златен от ускорен шахмат, сребърен от класически шахмат и бронзов от блиц   с   общ  актив    от  19, 5 т. от 23 партии.2.Лъчезар Колев от ШК Ан Пасан (София) с два златни медала от класически и блиц шахмат с общ  актив  от 19 т. 3. Ефим Кан от ШК Бургас 64 (Бургас)  с два медала сребърен и бронзов от ускорен и блиц шахмат  с общ актив от 18 т. 4.Валентин Генов от ШК Ан Пасан (София) - с един медал сребърен  от ускорен  шахмат,  с общ актив от 17,5 т.  Следват: Преслав Велев от ШК Михаил Тал (Червен бряг) с 15 т. от 23 партии, Георги Колев от ШК Локомотив (Пловдив)  с  14, 5 т. и други.
     В турнира по класически шахмат добруджанеца победи в директните срещи основните  конкуренти от ШК Ан Пасан (София) - Лъчезар Колев и Валентин Генов. Уви, поради недоглеждане допусна две загуби в спечелени позиции от Кънчо Коев ШК Пловдив(Пловдив) и Александър Кулев ШК Бургас 64(Бургас). Другите състезатели от нашият град се представиха също добре. Деветгодишният Преслав Петров  е на 33-то място с 4 точки.  Игра  със 7  градирани състезатели като победи един и постигна 3 ремита.  След  първенството Преслав  ще се състезава вече с личен национален рейтинг от 1390 единици.  Повече можеше Емил Параскевов. Зае  38 – място с 3, 5 т. и ще трябва да се учи да играе партиите си с друго темпо като използва пълноценно даденото време за игра на една партия.
     В турнира по ускорен шахмат Момчил Петков бе по бдителен.  Постигна  шест последователни категорични победи над Ерол Билялов от ШК Етър (Велико Търново), Кристиян Георгиев от ШК  Спартак Плевен ХХІ (Плевен), Веселин Маркович от ШК Варна (Варна),  Пламен Трендафилов от ШК ЦСКА (София), Валентин Генов  от ШК Ан Пасан (София), Владимир Бакалов от ШК Столичен център (София). В последният кръг двамата съотборници Лъчезар Колев и Валентин Генов  набързо завършиха партията си наравно, очаквайки  сребърен и бронзов медал. Шахматната богиня „Каиса“  не обича „такива сметки“ и отсъди друго.  В същото време Момчил  отказва предложението за реми на Ефим Кан. Въпреки, че  става  шампион еднолично.  В последните минути на срещата при недостиг на време решава да форсира наравно с трикратно повторение.  В крайната позиция  е с  възможност за победа. Другите добрички състезатели Преслав и Емил  са по уверени. Класират се  на 17-то и 19-то място  с по 4 т. от 7 възможни.
    В турнира по блиц Момчил Петков за пореден път е сред  носителите на медали. Трима състезатели завършват  с  равен брой от 6 точки.  В личните двубои Лъчезар Колев печели от Момчил Петков и губи от Ефим Кан, а Момчил Петков побеждава Ефим Кан. Разпределението на медалите по допълните показатели постави добруджанеца на трето място. Съвсем близо до носителите на медали  в тази дисциплина е Емил Параскевов, който зае 5-то място с 5 т.  Победи дори класирания  на 4-то място с 5,5 т. Валентин Генов. В турнирите по класически шахмат за момчета и момичета до 8 години своите първи успехи в шахматното царство направиха Радослав Генов и Ивелина Христова от град Добрич, които се класираха на  17-то и 9-то място. Сензация в турнира по блиц за момичета до 8 години поднесе  шестгодишната Ивелина Христова, която постигна 4 т. от  6 възможни и стана носител на бронзов медал. Сигурен съм, че  ако продължава да играе  ще постигне в бъдеще нови още по - големи успехи в древната игра.
     Освен купи и медали, шампионите и вицешампионите  на България получиха и квоти за световните шахматни първенства в Халкидики, Гърция от 24 октомври до 5 ноември 2015 г. или  за европейските първенства в Порек, Хърватия от 20-ти септември до 1 октомври 2015 г.  Ето осемте имена на притежателите на престижните визи към шахматните висини:  Надя Тончева,  Ма Ичен, Петя Караиванова, Диляна Иванова и  Лъчезар Колев, Момчил Петков, Светлен Иванов  и  Костадин Георгиев. В началото  на април в град Пловдив предстоят държавните индивидуални първенства по шахмат  до 12, 14, 16 и 18 години за девойки и юноши. Подготовката за участие на клуба в тях е в ход.

м.с. Тодор Tодоров, председател на ЦСО – ШК „Енергия 21“, гр. Добрич

УСПЕХИ НА ЦСО – ШК ЕНЕРГИЯ 21 ГРАД ДОБРИЧ НА ДЪРЖАВНИТЕ ПЪРВЕНСТВА ПО ШАХМАТ - МОМЧИЛ ПЕТКОВ И ИВЕЛИНА ХРИСТОВА - НОСИТЕЛИ | 0 брой коментари | Регистрация