2024-04-24 @ 06:54 EEST
Севиля с рекорден четвърти трофей в Лига Европа
Спорт Севиля победи Днепър с 3:2 и спечели за рекорден четвърти път трофея от турнира Лига Европа. Никола Калинич (7) даде преднина на украинския тим, но Гжегож Криховяк (28) и Карлос Бака (31) направиха пълен обрат. Руслан Ротан (44) изравни в края на първата част, но отново Карлос Бака (73) бе точен след почивката за крайния успех на испанския тим.

Андалусци са единственият тим четири трофея от Лига Европа (преди това УЕФА Къп). С по три трофея остават Интер, Ювентус и Ливърпул. Освен четвърти трофей, Севиля направи втори дубъл на Купата след сезон 2005/06 и 2006/07, когато триумфира срещу Мидълзбро (4:0) и Еспаньол (2:2 и дузпи). Днепър участва за първи път на финал в европейски клубен турнир.

Испанският тим взе инициативата в самото начало и още в 6-ата минута имаше претенции за дузпа, след като Рейес се строполи в наказателното поле на украинците, но съдията Мартин Атикинсън не посочи бялата точка. Ответната контраатака на Днепър хвърли в шок испанците. В 7-ата минута Матеус центрира отдясно и намери отлично пласиралия се наказателното поле на андалусци хърватин Никола Калинич, който с с глава не остави шансове за Рико - 1:0 за Днепър.

Носителят на трофея от миналия сезон продължи да доминира в търсене на изравняването. В 23-ата минута вратарят на украинците Денис Бойко се намеси решително с брилянтен рефлекс след шут на Криховяк.

Натискът на испанците даде резултат едва в 28-ата минута, когато атака по лявото крило завърши с центриране на Рейес към Карлос Бака, а колумбиецът свали топката за Криховяк и полякът от трудно положение отправи неспасяем шут за 1:1. Само три минути по-късно Севиля направи пълен обрат, след като Мбиа комбинира с Рейес в центъра, а капитанът на испанците изведе Бака сам срещу вратаря и колумбиецът преодоля Бойко, за да реализира на празна врата – 1:2 за Севиля.

В 36-ата минута Коноплянка шутира опасно и прати топката в горния ляв ъгъл, но вратарят Рико изби в корнер с невероятен рефлекс. Все пак Днепър изравни минута преди края на първата част след чудесно изпълнение на пряк свободен удар от Руслан Ротан за 2:2.

След почивката футболистите на украинския тим владееха значително повече топката, отколкото през първото полувреме, но и двата тима действаха по-внимателно в защита. Положенията за гол пред двете врати също намаляха, но грешка в защитата на Днепър промени всичко.

В 73-ата минута зле изчистена топка стигна до М’биа, който се опита да комбинира с Витоло, но пасът му беше неточен. Топката обаче достигна до плеймейкъра след нова грешка в защитата на украинците и той изведе Карлос Бака сам срещу вратаря, а колумбиецът отново не сгреши и разстреля Бойко за 2:3, вкарвайки втория си гол в мача. Девет минути по-късно Бака беше много близо до хеттрик, но Бойко спаси.

До края на мача украинците така и не успяха отново да изравнят и Севиля спечели трофея, а с това и правото да участва в Шампионската лига следващия сезон.

DniproSevillaДнепър - Севиля 2:3
1:0 Никола Калинич (7), 1:1 Гжегож Криховяк (28), 1:2 Карлос Бака (31), 2:2 Руслан Ротан (44), 2:3 Карлос Бака (73)

Картина от мача - ТУК, ТУК и ТУК

стадион: Национален, Варшава
съдия: Мартин Аткинсън (Англия)
Съставите:
ДНЕПЪР: 71.Денис Бойко, 44.Артьом Федецки, 14.Евгений Чеберячко, 23.Дъглас Силва Баселар, 29.Руслан Ротан, 12.Леонардо де Матос Крус, 7.Джаба Канкава, 25.Валери Федорчук, 10.Евгений Коноплянка, 99.Матеус Насименто, 9.Никола Калинич
Треньор: Мирон Маркевич

СЕВИЛЯ: 29.Серхио Рико, 2.Беноа Тремулинас, 6.Даниел Карисо, 15.Тимоте Колоджейчак, 25.Стефан М'биа, 4.Гжегож Криховяк, 19.Евер Банега, 22.Алейкс Видал, 20.Витоло, 10.Хосе Антонио Рейес, 9.Карлос Бака
Треньор: Унай Емери

Севиля с рекорден четвърти трофей в Лига Европа | 0 брой коментари | Регистрация