2024-03-29 @ 00:48 EET
Чили с исторически триумф в Копа Америка, сълзи за Меси и Аржентина! /видео/
СпортДомакинът Чили излъга Аржентина с 4:1 след изпъленение на дузпи във финала на стадион "Насионал" в Сантяго и спечели за първи път в историята най-стария континентален турнир Копа Америка при 44-ото му издание. В редовното време и продълженията съперниците не успяха да си отбележат гол. При дузпите чилийците вкараха всичките си удари от бялата точка, докато за "гаучосите" се разписа само звездата им Лионел Меси, а след него Гонсало Игуаин и Евер Банега пропуснаха. Двата тима бяха стигнали до битката за златото след победи на Чили с 2:1 над Перу и Аржентина над Парагвай с 6:1.

Чилийците започнаха по-активно във финала на домашния си турнир и се опитаха да притиснат съперника си, а в 11-ата минута дори можеше да поведат, но удар на звездата им Артуро Видал бе отразен от стража на „гаучосите” Серхио Ромеро. Двата тима играха доста предпазливо до края на първата част, като головите положения бяха рядкост. Най-чистото от тях бе в 20-ата минута, когато Меси центрира от фаул и Серхио Агуеро засече топката с глава, но Клаудио Браво спаси. Чили отговори с хубав пробив на Варгас, чийто завършващ удар премина над вратата. Малко след това Анхел ди Мария се контузи и последва принудителна смяна в състава на Аржентина, като в игра влезе Езекиел Лавеци. Малко преди почивката Ромеро отрази изстрел на чилиеца Алексис Санчес, а след това Лавеци от изгодна позиция прати топката в ръцете на Браво.

След почивката играчите на Чили бяха доста по-настойчиви в офанзивен план, а в самото начало на втората част Демикелис допусна груба грешка, подарявайки топката на Алексис Санчес. Последва центриране към Артуро Видал, който игра с глава, но прати кълбото в ръцете на Ромеро. В 66-ата минута шут на Видал бе блокиран от Пабло Сабалета. Най-чистото положение за чилийците се разкри в 82-ата минута, когато Аранхис пусна перфектен извеждащ пас към Алексис Санчес, който останал сам срещу Серхио Ромеро шутира покрай вратата. Аржентина можеше да реши всичко в последните секунди на втората минута от добавеното време на мача. Меси подаде към Лавеци, който продължи към Гонсало Игуаин, но последният от непосредствена близост и малък ъгъл не успя да намери очертанията на вратата.

В края на първото продължение Хавиер Масчерано допусна груба грешка и топката стигна до Алексис Санчес, който излезе сам срещу Серхио Ромеро, но стреля над напречната греда. Умората си пролича във второто продължение, в което грешките се увеличиха, но и никой не успя да се възползва от тях. Така се стигна до изпълнението на дузпи. При тях по-точен мерник показаха чилийците, които реализираха първите си четири изпълнения. За Аржентина пък се разписа само Лионел Меси при първата дузпа, а следващите две бяха пропуснати от Гонсало Игуаин, който стреля над вратата, и Евер Банег, чийто удар бе спасен от Клаудио Браво. Така Чили спечели за първи път в историята турнира Копа Америка.

Преди мача Чили имаше два загубени финала - 1979 година от Парагвай (в два мача - загуба с 0:3 и победа с 1:0) и 1987 срещу Уругвай (0:1). Аржентина пък не успя да спечели трофея за 15-и път, което щеше да изравен рекорд на Уругвай за най-много отличия в турнира, а Лионел Меси отново не стигна до по-значителен триумф с националната фланелка. Той има само два трофея досега, но с олимпийския (2008 година) и младежкия тим на страната (2005 година). Както е известно, миналото лято Меси и компания загубиха финала на световното първенство в Бразилия от Германия с 0:1 след продължения на "Маракана" в Рио де Жанейро.

chi.jpgarg.jpgЧИЛИ - Аржентина 4:1 след дузпи (0:0 в редовното времеи продълженията)

Съдия: Вилмар Ролдан (Колумбия)

Чили: 1.Клаудио Браво, 10.Хорхе Валдивия (75 - 14.Матиас Фернандес), 8.Артуро Видал, 4.Маурисио Исла, 21.Марсело Диас , 17.Гари Медел , 5.Франсиско Силва , 20.Чарлс Арангис , 15.Жан Андре Босежур, 7.Алексис Санчес, 11.Едуардо Варгас (95 - 22.Анхело Енрикес)
Треньор: Хорхе Сампаоли (Аржентина)

Аржентина: 1.Серхио Ромеро, 15.Мартин Демикелис, 4.Пабло Сабалета, 17.Николас Отаменди, 16.Маркос Рохо , 14.Хавиер Масчерано , 6.Лукас Билия, 7.Анхел ди Мария (29 - 22.Езекиел Лавеци), 21.Хавиер Пасторе (81 - 19.Евер Банега ), 10.Лионел Меси, 11.Серхио Агуеро (74 - 9.Гонсало Игуаин)