Петчленен екип на Дома на
хумора и сатирата в Габрово гостува в Двореца в Балчик, където от четвъртък е
подредена изложбата „Да живее карнавалът!“ В нея са представени фотоси
от маскаради отпреди повече от 85 години. За изложбата „Да живее
карнавалът!” организаторите са подбрали маски, костюми, карнавални
атрибути и аксесоари, снимки, плакати, илюстриращи различни моменти от
габровския карнавал и неговото детско издание – миникарнавала от фонда
на Дома „Хумор на народите”.
Още преди официалното откриване на изложбата мнозина пожелаха да се снимат за спомен със специално подготвените за целта костюми и да усетят магията на карнавалното преобразяване. „Да живее карнавалът!“ Ви призовава да усвоите още една форма на забавление. Защото веселие не е само да стоим около масата и да пеем юнашки песни. Имаме възможност поне веднъж в годината да бъдем различни като нахлупим шапка и сложим маска и така да отмахнем всичката лошотия", каза при откриването на изложбата Татяна Цанкова – директор на Дома на хумора и сатирата.
Татяна Цанкова припомни историята на карнавала в Габрово, който тази година чества 60 години от възстановяването му през 1965 г. Той е прекъсвал само два пъти - през Втората световна война и по време на кризата през 90-те години на миналия век. „Като не можахме да нахраним града с хляб, решихме, че може да бъде нахранен със зрелища“, сподели директорът. Тя разказа за традициите на карнавала, който традиционно се предвожда от черната габровска котка, която по време на изложбата също е в Двореца в Балчик. Тя увери, че габровци не са лоши хора и не режат опашките на котките си, а това е символика. С този виц обаче, , габровци, чрез бившия си кмет Томислав Дончев, са дали принос и към програмата за енергийна ефективност. В изложбата са показани фотоси още от 20-те и 30-те години на миналия век, флайери от карнавалите по света, тъй като Габрово поддържа връзки с над 200 карнавални града. Могат да се видят кречетала, както и карнавални костюми. Изложбата няма да амбицията да изчерпи цялото многообразие на темата „карнавал”, но ще се опита да подхване приятен и емоционален разказ за „Петото” годишно време – карнавалното, което се почита от габровци и започва да тече всяка година на важната в карнавалния европейски календар дата 11 ноември в 11 часа и 11 минути. Може да се види и часовникът , който показва началото на карнавалния сезон в цял свят, подчерта Цанкова.
Габровският карнавал има своя специфика и това го прави неповторим в палитрата от европейски и световни карнавали. Оплоден от стихията на жизнелюбивия габровски хумор, събитието не се бои да се надсмива над местни величия или политици от национален мащаб, да разчепква наболели проблеми в делника на габровеца, но и да е гостоприемен за усмивката на свои побратими от други карнавални градове в България и в Европа. Именно карнавалът отваря вратите на трайни приятелства – Габрово и белгийският карнавален град Аалст намират общ език чрез маскарадната традиция още в средата на 70-те години на миналия век. Директорът на "Двореца" Жени Михайлова приветства гостите, като съобщи, че за втори път габровският Музей „Дом на хумора и сатирата” гостува със своя изложба в държавния културен институт. Гостите й подариха престилка с рецепти и книга с анекдоти.