2024-04-25 @ 21:52 EEST
Де Бройне поведе Сити към историята
СпортМанчестър Сити победи ПСЖ с 1:0 в напечен мач-реванш от четвъртфиналите на Шампионската лига и с общ резултат 3:2 ги отстрани от надпреварата. В среща с 2 отменени гола на парижани и пропусната дузпа от Сити, Кевин Де Бройн направи разликата и прати „гражданите” на исторически за тях първи полуфинал в турнира. Французите отпаднаха на тази фаза за втора поредна година.

Срещата започна с домакински натиск, но играчите на Лоран Блан бързо излязоха от шока и овладяха играта.

Първото по-сериозно положение бе именно за тях в 15-ата минута, когато Златан Ибрахимович изстреля бомбен пряк свободен удар от 31 метра, който Джо Харт с мъка изби в корнер.

В 23-ата минута Сити също бе близо до откриване на резултата. Тоагава Фернандо отне от Ибрахимович в половината на ПСЖ и пусна към Агуеро, който от около 25 метра с диагонален удар облиза дясната греда зад Кевин Трап.

В 29-ата минута дойде най-шокиращият момент от началото. Грешка на Серж Фурие позволи на Агуеро да се откъсне сам срещу вратаря и го принуди да го фаулира в наказателното поле, за което бе свирена дузпа. Аржентинецът обаче пропусна, биейки на сантиметри от левия стълб на Трап.

Неприятностите за Агуеро продължиха, когато 6 минути по-късно навехна крака си, но намери сили да продължи.

В 44-ата минута Лоран Блан извърши принудителна смяна, след като Тиаго Мота се контузи, а на мястото му се появ Лукас Моура.

След подновяване на играта Джо Харт отново бе последна преграда пред Златан Ибрахимович, който отново изпрати страхотен пряк свободен удар към вратата на Сити.

В 53-ата минута гол на Максуел бе отменен заради засада.

Натискът на гостите продължи, като създадоха още две изгодни положения, а в 66-ата минута Джо Харт изчисти опасен удар на Тиаго Силва след центриране от корнер.

В 75-ата минута Кевин Де Бройне отчая парижани. При една от редките атаки на Сити, след многоходова комбинация, той получи топката на дъгата на наказателното поле и с мощен фалцов удар в десния ъгъл откри резултата – 1:0.

Минута по-късно Де Бройне и Агуеро развиха мълниеносна контраатака, като този път аржентинецът стреля от разстояние, но ударът му профуча край гредата.

Джо Харт спаси Сити в 80-ата минута, когато Едисон Кавани остана очи в очи с него, но вратарят изби удара.

В 86-ата минута бе отменен втори гол на ПСЖ, след като този път Златан Ибрахимович бе зад защитата на домакините при центриране.

ПСЖ е на четвъртфинал на Шампионската лига за четвърта поредна година, като в предишните три сезона отпадна от Барселона (два пъти) и от Челси. Френският шампион спечели четири от последните си 5 мача в Шампионската лига. Освен това ПСЖ няма загуба в последните си пет мача срещу английски отбори.

Това е първото участие на Манчестър Сити на четвъртфинал в Шампионската лига. „Гражданите“ имат само една победа в мачове от елиминационната фаза на КЕШ/ШЛ. Самият чилийски мениджър Мануел Пелегрини има опит на четвъртфинали на Шампионската лига, тъй като е участвал на тази фаза с Виляреал (два пъти) и Малага.

(2:2 в първия мач)
1:0 Кевин де Бройне (76)