2024-04-20 @ 16:47 EEST
Ювентус наказа Монако в Княжеството /видео/
Спорт Ювентус вече се чувства с единия крак на финала в Шампионската лига. Старата госпожа победи Монако с 2:0 като гост в първи мач от полуфиналната фаза.

В герой на гостите се превърна Гонсало Игуаин, който заби и двата гола за успеха. След четвърт час игра домакините създадоха първата опасност пред вратата на Джаунлуиджи Буфон. Новият суперталант на френския футбол Килиан Мбапе стреля коварно след пробив на Дирар, но ветеранът с вещина изби.

В 29-ата минута перфектна контраата на гостите свали неподготвена противниковата защита. Дибала и Дани Алвес размениха пасове, а бразилецът стигна до пеналта и с технично, с пета, изведе Гонсало Игуаин на стрелкова позиция. Таранът завърши по перфектен начин и опъна мрежата за 0:1.

В 54-ата минута Лемар сгреши детински и позволи на Маркизио да му отнеме топката в опасна близост до вратата на домакините. Италианецът напредна и излезе сам срещу Даниел Субашич, вратарят обаче спаси с тяло силния шут.

Четири минути по-късно обаче нищо не можеше да спаси „монегаските“. Бакайоко се забави, Дани Алвес и Дибала му отнеха топката. Аржентинецът подаде на бразилеца, който центрира остро в наказателното поле, а там Игуаин се хвърли с плонж и засече топката, за да я прати в мрежата за 0:2.

Най-чистото положение се откри през Валер Жермен в добавеното време на срещата. Резервата засече с глава перфектно центриране на Моутиньо от фаул, но Буфон с мъка изби над гредата в корнер.

В спор за трофея Ювентус по всяка вероятност ще се изправи срещу Реал (Мадрид). Белия балет вчера би Атлетико с 3:0.

Монако прекъсна серия от 13 победи на "Луи II" във всички турнири. Монако спечели 6 от 8-те си домакинства в Шампионската лига през този сезон. Френският тим вкарва гол в 13 от 15-те си мача в турнира, но тази вечер се провали.
Звездата на монегаските Килиан Мбапе вкара 18 гола в последните си 18 мача.
Ювентус няма загуба от френски тим в последните си 11 мача от елиминации, но губи за последно от Монако (2:3 през 1998 година). Италианският гранд побеждава в едва трето от последните си седем гостувания.

Домакините бяха безгрешни у дома досега в елиминациите, справяйки се с Манчестър Сити (3:5, 3:1) и Борусия (Дортмунд (2:3, 3:1) и бележат във всеки двубой от тази фаза през настоящия сезон. Монегаските са петото най-добро нападение в Шампионската лига с 21 гола (2,1 на мач) след испанските Реал (31) и Барселона (26) и немските Байерн (27) и Борусия (28).

Ювентус пък има най-добрата защита в турнира - 0,2 гола на мача, допускайки едва две попадения (по една от Лион и Севиля в групите) и нито едно в елиминациите (2:0, 1:0 срещу Порто и 3:0, 0:0 срещу Барселона).

"Старата госпожа" няма загуба в турнира от ноември миналата година, а Монако не е вкарвал гол само в един мач от Шампионската лига.

Ювентус винаги досега излиза краен победител в елиминациите с французи в евротурнирите (11 двубоя), докато Монако има само един успех срещу италианци (1:0, 0:0 срещу Рома).

МОНАКО  -  ЮВЕНТУС 0:2
0:1 Гонсало Игуаин (29), 0:2 Гонсало Игуаин (58)

Стадион: "Луи II"
Съдия: Антонио Матео Лаос (Испания)

AS Monaco FCМОНАКО: Субашич, Дирар, Жемерсон, Глик, Сидибе, Силва (81-Армани Туре), Фабиньо, Бакайоко (66-Моутиньо), Лемар (67-Жермен), Фалкао, Мбапе
Резерви: Де Санктис, Раджи, Туре, Жорже, Кардона, Моутиньо, Жермен