2024-04-25 @ 00:18 EEST
БЪЛГАРИЯ С ПЪРВА ПОБЕДА В ПУЕРТО РИКО
СпортВолейболистките от националния отбор на България постигнаха първа победа на турнира в Група F2 и общо трети успех във втора дивизия на Световното Гран При. Воденият от селекционера Иван Сеферинов тим се наложи много трудно над Канада, начело на който е бившият старши треньор на "лъвиците" Марчело Абонданца, с 3:1 (15:25, 30:28, 31:29, 25:21) във втората си среща от групата, играна пред над 3000 зрители в зала "Роберто Клементе Колизеум" в столицата на Пуерто Рико Сан Хуан.

По този начин българските момичета са на 5-о място във временното общо класиране на дивизията с 3 победи, 2 загуби и 10 точки, с което запазиха шансове за класиране на финалната шестица в Острава (Чехия). Канада пък е седма с 2 победи, 3 загуби и 7 точки. В последния ден на турнира България ще играе срещу домакините от Пуерто Рико, а канадките ще спорят с Чехия.
Сред равностойното начало на първия гейм канадките успяха да поведат с 8:5. Въпреки усилията на българските "лъвици" Канада запази преднината си и даже я увеличи до 16:11. Разликата продължи да расте до 19:12, след което момичетата на Марчело Абонданца спокойно взеха гейма с убедителното 25:15.
И втората част тръгна равностойно до 5:5, след което "кленовите листа" дръпнаха с 8:5 след две грешки на българките и контраатака на капитанката Люсил Чарук. Последваха силни минути за България и обрат до 9:8 след отлична блокада на разпределителка Кристина Гунчева и ас на Юлия Стоянова. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за Канада. Постепенно България съумя да стигне до поредно равенство при 20:20. Българките излязоха за първи път напред в резултата при 23:21 след атака в аут на Кайла Ричи и страхотен единичен блок на Гергана Димитрова. Канада успя да спаси три геймбола и да изравни при 24:24 след няколко грешки на българките. Двата тима се "захапаха" в резултата до 28:28, но в крайна сметка България измъкна гейма с 30:28.
В началото на третия гейм Канада бързо поведе с 4:1. Въпреки таймаута за Иван Сеферинов, канадците запазиха преднината си и даже леко я увеличиха до 8:4. Втората техническа пауза дойде при 16:15 за Канада след пусната топка на разпределителката Даниел Смит. България изравни при 20:20 и дори поведе с 22:20. Стигна се до 24:24, след което борбата до край за всяка точка продължи до 29:29. България все пак спечели гейма с 31:29 след успешна атака на Гери Димитрова и грешка на Мегън Сир от канадския отбор, с което поведе с 2:1.
Четвъртата част започна с 2:0 за България след атака в аут на Кайла Ричи и блокада на Мария Данчева. Последва обрат и 4:2 за Канада след атака на Елизабет Уендъл и две грешки на Гери Димитрова. Българките изравниха при 10:10, а втората техническа пауза дойде при минимална преднина за Канада - 16:15. Нашите момичета обаче поведоха с 23:20, след което спечелиха гейма с 25:21, а с това и мача с 3:1.
Най-полезни за българския тим бяха Мирослава Паскова и Юлия Стоянова съответно с 20 и 18 точки за победата. За канадките над всички бе Елизабет Уендъл с 24 точки.