2024-04-25 @ 23:20 EEST
СВЕТОВНИ ТИТЛИ ЗА ВИКТОРИЯ РАДЕВА И МОМЧИЛ ПЕТКОВ /ОТ ДОБРИЧ/
Спорт
От 20 до 29 април в Дуръс, Албания се проведоха световните ученически първенства по класически шахмат за момчета и момичета от 7 до 17 години. Участие взеха общо 387 млади състезатели (239 момчета и 148 момичета) от 40 държави, разпределени в 12 групи, съответно във възрастите 7, 9 ,11, 13, 15 и 17 години. Сред участниците имаше и 9 представители на България.

Виктория Радева в групата на 17-годишните девойки постигна 8 победи и 1 равенство и стана безапелационна световна шампионка. Виктория остави на половин точка основната си конкурентка Айтай Хейдарова (Азербайджан) и на цели 3 точки бронзовата медалистка Марика Костечка (Полша). Участничките в тази група бяха 20. Виктория е състезател на пловдивския клуб "Локомотив 2000" с президент Пламен Моллов. Неин треньор е гм Александър Делчев, а за непрекъснатия прогрес и шахматно израстване Виктория среща подкрепа от семейството си и най-вече от нейния баща Славей Радев. Вече 9 години Виктория е неизменна шампионка на България, като през 2018 г. спечели титлата и в трите първенства – класически, ускорен шахмат и блиц. Сред успехите на Виктория са второ и четвърто място на световни първенства по класически шахмат, европейски титли в шампионати по ускорен шахмат и трето място на държавното първенство за жени през 2017 г.

Момчил Петков в групата на 13-годишните момчета, в конкуренцията на 37 участници постигна 5 победи и 4 равенства и финишира със 7 точки. Същия актив събра и представителят на Турция Кан Долгун, но Момчил го победи в личната среща и бе обявен за световен шампион. С титлата си Момчил Петков получава и званието "Майстор на ФИДЕ". Успехите на Момчил идват с много труд под ръководството на неговия треньор Тодор Тодоров, който е и президент на Шахматен клуб "Енергия 21" Добрич. Момчил е трикратен шампион на България до 12 години.

Ето класирането и резултатите на останалите български представители: Емил Узунов (7 г.) осмо място +6–3=0; Данаил Попзафиров (7 г.) девето място +5–3=1; Владимир Кононенко (9 г.) 32-ро място +3–4=1; Никола Кънов (9 г.) 15-то място +5–3=1; Светлен Иванов (9 г.) 28-мо място +3–3=1; Диляна Иванова (11 г.) девето място +3–2=4; Патрицие Найманова (13 г.) 11-то място +3–2=4.