2024-04-19 @ 20:57 EEST
ИВАЙЛО ЛАЗАРОВ ПОЛУЧИ ЧЕРВЕН КАРТОН, НО ВИТОША СЕ СПАСИ
Спорт Уникална футболна драма реши последния бараж за Първа лига. Аутсайдерът през този сезон в елита Витоша (Бистрица) запази мястото си сред най-добрите в България, след като надделя над Локомотив (София) при рулетката на дузпите. Първите 90 минути завършиха 1:1, а в последната секунда на второто продължение "тигрите" стигнаха до изравняване - 2:2, въпреки че играха 40 минути с човек по-малко. Добричлията Ивайло Лазаров отново бе титуляр за Витоша, но беше изгонен в 81-ата минута след втори жълт картон.

При дузпите 19-годишният вратар на Витоша Николай Георгиев парира ударите на Мартин Станкев и Владимир Семерджиев, а Стефан Христов отбеляза решаващата дузпа за 6:4. Така тимът на Костадин Ангелов, който завърши сезона от 37 мача с едва две победи, се спаси и ще играе втора поредна година в елита на българския футбол.

Юношата на Левски Илия Димитров даде предимство на Локомотив. Той беше точен за "железничарите" в 4-ата минута, след като се разписа с глава. Доброто начало вдъхна увереност на футболистите на Локо, които пропуснаха няколко възможности да удвоят. В 41-ата минута нарушение на Александър Бранеков срещу Петров в наказателното поле на Локомотив беше подминато от рефера Никола Попов. Радко Мутафчийски отправи удар в 43-ата минута, но топката премина далеч от вратата на "червено-черните".

След почивката бърза контраатака на Локомотив беше предотвратена от Георги Ангелов, който спря подаването на Романов към Димитров. Удар на Христов пък не попадна в очертанията на вратата на Кацарев. Сантиметри разделиха Николай Цветков от гол в 57-ата минута. Демона стреля с левия крак, след като Георгиев не се намеси добре при центриране от корнер, но топката рикошира в Бонев и излезе в корнер. Шест минути по-късно Витоша изравни. Михаил Петров центрира от фаул, а Кацарев не разчете добре ситуацията и връхлитащият Кутев с глава го изпревари, като прати топката в мрежата за 1:1. В 75-ата Витоша остана с 10 човека на терена. Ивайло Лазаров извърши нарушение отзад и получи втори жълт картон от Никола Попов. Последните минути двата отбора, които бяха доста изморени, оставиха много пространства и в продължението от шест минути както Локомотив, така и Витоша пропусна да спечели. Първо Иво Иванов стреля в ръцете на Георгиев, а секунди преди края бърза контраатака на Витоша завърши с удар на Христов, който беше избит с крак от Кацарев.

Така двата тима трябваше да играят продължения. Първото продължение мина под диктовката на Локомотив. Втора част започна с фантастичен гол на резервата Здравко Димитров, който с удар от 20 метра прати топката в горния десен ъгъл на Георгиев. В този миг играчите на Локомотив бяха по-свежи, имаха числено предимство на терена и водеха в резултата, като феновете на отбора и всички обичащи клуба бяха на минути да сбъднат мечтата си. Никола Попов, който вдигна 15 жълти и един червен картон, даде 180 секунди продължение след 120-ата минута. Защитата на Локомотив не се подреди добре в 123-ата минута, като топката попадна в Котев, който шутира, но Кацарев спаси, топката се върна в краката на Христов, който матира противника за крайното 2:2.

Така се стигна до дузпите. Станкев даде предимство на локомотивци, а Кочилов изравни. След това дойде мигът на Георгиев, който първо парира удар на Здравко Димитров, а после и на Семерджиев. Между тях Георги Ангелов даде аванс на Витоша. Котев увеличи преднината на два гола, Горанов намали с доста рисковано изпълнение, като копна топката, но Стефан Христов не сбърка и прати играчите и щаба на Витоша в екстаз. В крайна сметка Витоша остана в елита след много драматичен сблъсък.