2024-03-28 @ 23:20 EET
Първата сензация е факт! Дебютантът Исландия спря Аржентина, Меси пропиля дузпа
Спорт
Един от фаворитите за спечелването на световната титла - Аржентина, започна с грешна стъпка участието си на Мондиал 2018. "Гаучосите" направиха 1:1 срещу абсолютния дебютант Исландия. Серхио Агуеро бе точен за южноамериканците, докато за малката островна държава се разписа Финбогасон. Голямата звезда на Аржентина Лео Меси пък пропусна дузпа и лиши своя тим от възможността да тръгне с 3 точки на Световното в Русия. Срещата се игра на "Откритие Арена" в Москва пред малко над 43 000 зрители.

Хорхе Сампаоли остави на скамейката Пауло Дибала и Гонсало Игуаин, а атаката на Аржентина бе водена от Агуеро, който не подпомаган от Меси, Анхел ди Мария и Максимилано Меса.

Бранителят на Левски Холмар Ейолфсон също бе оставен резерва в тима на Исландия от селекционера Хеймир Халгримсон.

Срещата започна с удар към вратата на Аржентина, а в следващите минути символичните домакини се активираха. Меси центрира на два пъти опасно към вратата на Исландия, но топката така и не бе насочена в очертанията от Отаменди и Талифико.

Бярнасон пропиля добра възможност за "викингите" в 10-ата минута, след като Рохо и Кабайеро направиха голяма грешка.

В 19-ата минута тима на Сампаоли излезе напред в резултата. Маркос Рохо отправи далечен удар, но топката попадна в Серхио Агуеро, който бе с гръб към вратата. Нападателят се обърна бързо и с мощен удар в горния ъгъл откри резултата.

Радостта на Аржентина обаче трая само 4 минути. При дълго разбъркване пред вратата на Аржентина, Бярнасон стреля, но Кабайеро изби топката. Тя попадна на крака на Финбогасон, който от няколко метра я прати в мрежата за 1:1. Това е първи гол в историята на малката отровна държава на световни първенства.

След попадението играта се успокои, Аржентина овладя изцяло инициативата, но Исландия се бранеше много добре. Билия опита да простреля Халдорсон, но топката профуча над вратата.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

В последната минута на първото полувреме Сигурдсон стреля силно, но топката премина встрани от вратата на Кабайеро.

Второто полувреме започна с натиск на Аржентина, който обаче не доведе до сериозни опасности пред вратата на Исландия. В 63-ата минута Меси пусна пас зад защитата към Банега, който бе препънат и съдията отсъди дузпа за "гаучосите". Зад топката застана Меси, но ударът му бе много слаб и вратарят Ханес Тор Халдорсон изби топката.

Пропускът се отрази на играта на Аржентина, а секеционерът Хорхе Сампаоли упорито отказваше да пусне в игра Дибала и Игуаин. Вторият се появи на терена чак в последните 10 минути.

Исландия се прибра в отбрана, а аржентинците опитваха с далечни удари да реализират, но без успех. В 78-ата минута Кристиан Павон навлезе в наказателното поле на Исландия, след което бе спънат от Севарсон, но съдията Марчиняк не свири дузпа.

Аржентина натисна до края на мача, но исландците направиха чудеса от храброст в защита и не допуснаха гол. Така те спечелиха точка и вкараха гол в дебютната си среща на световни първенства. Меси и компания пък ще трябва да се реваншират в следващите си две срещи от групата, за да докажат, че наистина са един от фаворитите в турнира.

Другите два отбора в групата са Хърватия и Нигерия, които излизат един срещу друг тази вечер от 22:00 часа.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

Аржентина - Исландия 1:1
1:0 Серхио Агуеро (19), 1:1 Алфред Финбогасон (23)

АРЖЕНТИНА: 23.Уили Кабайеро, 16.Маркос Рохо, 14.Хавиер Масчерано, 17.Николас Отаменди, 3.Николас Талиафико, 18.Едуардо Салвио, 13.Максимилиано Меса, 5.Лукас Билиа (54-7.Евер Банега), 11.Анхел Ди Мария (75-22.Кристиан Павон), 19.Серхио Агуеро (84-9.Гонсало Игуаин), 10.Лионел Меси
Резерви: 12.ФранкоАрмани, 1.Нахуел Гузман, 8.Маркос Акуня, 4.Кристиан Ансалди, 2.Габриел Меркадо, 6.Федерико Фацио, 7.Евер Банега, 20.Джовани Ло Селсо, 22.Кристиан Павон, 15.Енцо Перес, 21.Пауло Дибала, 9.Гонсало Игуаин
Селекционер: Хорхе Сампаоли

ИСЛАНДИЯ: 1.Ханес Тор Халдорсон, 14.Кари Арнасон, 18.Хордур Магнусон, 6.Рагнар Сигурдсон, 2.Биркир Севарсон, 20.Емил Халфредсон, 7.Йохан Берг Гудмундсон (63-19.Рурик Гисласон), 10.Гилфи Сигурдсон, 8.Биркир Бярнасон, 17.Арон Гунарсон (76-23.Ари Скуласон), 11.Алфред Финбогасон (89-9.Бьорн Сигурдсон)
Резерви: 13.Рунар Рунарсон, 12.Фредерик Шрам, 15.Холмар Ейолфсон, 5.Сверир Ингасон, 23.Ари Скуласон, 19.Рурик Гисласон, 4.Алберт Гудмундсон, 16.Олафур Скуласон, 21.Арнор  Траустасон, 3.Самуел Фридьонсон, 22.Джон Бодварсон, 9.Бьорн Сигурдсон
Селекционер: Хеймир Халгримсон

Москва, "Откритие Арена"
Съдия:
Шимон Марчиняк
Легенда:  - гол;  - автогол;  - жълт картон;  - втори жълт картон;  - червен картон;  - смяна;  - опасност;  - контузия