2024-04-20 @ 00:30 EEST
Луис Суарес класира Уругвай и Русия на осминафиналите
Уругвай победи аутсайдера Саудитска Арабия с минималното 1:0 на "Ростов Арена" в среща от втория кръг на група А и се класира за осминафиналите на световното първенство по футбол. Луис Суарес (23) вкара единствения гол на празна врата и стана първият уругвайски футболист с попадения на три световни първенства. Така нападателят на Барселона класира официално и домакина Русия за следващата фаза, след като „Сборная“ също като „урусите“ има пълен актив от 6 точки след две срещи и оглавява групата заради по-добрата си голова разлика.

В последния кръг двата тима се срещат в Самара, а отпадналите вече от Мондиала Египет и Саудитска Арабия ще играят по същото време във Волгоград. И двете срещи са в понеделник от 17:00 часа българско време.

Саудитите започнаха по-активно мача, а "урусите" успяха да поведат с минимум усилия. В 29-ата минута след центриране от корнер вратарят на "зелените соколи" остана под топката, а непокритият Луис Суарес се разписа на празна врата за 1:0. До края на полувремето темпото на игра спадна, а пропуски от "зелените соколи" направиха Бахбир и Алмувалад. Малко преди почивката Тайсер Алжасам се контузи и бе заменен принудително от Алмокахуи.
След почивката уругвайците продължиха да играят спокойно, а саудитите на намираха пътя към противниковата врата. В 51-ата минута Луис Суарес шутира от фаул, топката рикошира и вратарят на "зелените соколи" спаси, а десетина минутки по-късно Карлос Санчес засече с глава центриране на Единсон Кавани, но прати топката над вратата. Постепенно темпото на игра спадна значително, а и направените смени от двамата треньори не промениха с нищо скуката на терена. Едва в 86-ата минута Единсон Кавани можеше да удвои аванса на Уругвай, но пропусна сам срещу вратаря на саудитите. До края на мача Уругвай запази крехкия си аванс и се класира за следващата фаза.

Уругвай - Саудитска Арабия 1:0
1:0 Луис Суарес (23)

Съставите:
Уругвай: 1.Фернандо Муслера, 2.Хосе Хименес, 3.Диего Годин, 22.Мартин Касерес, 4.Гийермо Варела, 6.Родриго Бетанкур, 15.Матиас Весино (5914.Лукас Торейра), 5.Карлос Санчес (828.Наитан Нандес), 7.Кристиан Родригес (5917.Диего Лаксалт), 9.Луис Суарес , 21.Единсон Кавани
Резерви: 23.Мартин Силва, 12.Мартин Кампаня, 19.Себастиан Коатес, 13.Гастон Силва, 16.Максимилиано Перейра, 8.Наитан Нандес, 14.Лукас Торейра, 10.Хьорхян де Араскаета, 17.Диего Лаксалт, 20.Джонатан Уретавиская, 18.Максимилиано Гомес, 11.Кристиан Стуани
Селекционер: Оскар Табарес

Саудитска Арабия: 22.Мохамед Алоуайс, 4.Али Албулаихи, 3.Осама Хаусауи, 6.Мохамед Албирайк, 13.Ясир Алшахрани, 14.Абдула Отайф, 7.Салман Алфараж, 9.Хатан Бахбир (7512.Мохамед Канно), 18.Салем Алдаусари, 17.Тайсер Алжасам (4316.Хюсеин Алмокахуи), 19.Фахад Алмувалад (7810.Мохамед Алсахлауи)
Резерви: 1.Абдула Алмуаюф, 21.Ясер Алмосаилем, 2.Мансур Алхарби, 23.Мотаз Хаусауи, 5.Омар Хаусауи, 16.Хюсеин Алмокахуи, 11.Абдулмалек Алхаибри, 15.Абдула Алхаибари, 12.Мохамед Канно, 8.Яхия Алшехри, 20.Муханад Асири, 10.Мохамед Алсахлауи
Селекционер: Хуан Антонио Пици (Испания)