2024-04-17 @ 05:10 EEST
Саудитска Арабия спечели срещу Салах и Египет, рекорд беляза срещата
Саудитска Арабия спечели срещу с 2:1 Египет в последна среща за двата тима от Група "А" на Мондиала. "Зелените соколи" грабнаха трите точки в последната минута, а в герой се превърна Салем Ал Даусари.

Двубоят не блестеше с много красива игра и ще се запомни най-вече с рекорда на вратаря Есам Ел Хадари, който стана най-възрастният състезател (45 години), играл на Мондиал. Той изпреварва колумбийския страж Фарид Мондрагон, който игра на 43-годишна възраст на Мондиал 2014, както и Роже Мила, който пък държеше рекорда преди Мондрагон. Камерунецът бе записал срещи на Мондиала през 1994 година на 42-годишна възраст.

Срещата започна с по-добра игра на африканците, които можеха да открият резултата в 13-ата минута, когато Мохсен се оказа на изгодна позиция и стреля, но шутът му премина покрай страничната греда.

Две минути по-късно дойде и отговорът на Саудитска Арабия. Ал Даусари направи страхотен рейд, който завърши с мощен изстрел, но той премина над напречната греда на "фараоните".

Така се стигна до 22-ата минута, когато Египет откри резултата. Голмайстор бе Мохамед Салах, който бе изведен от дълбочина и успя да прехвърли излезлия страж Ясер Алмосалем - 1:0.

В 33-ата минута Египет бе близо до второ попадение. Салах намери Трезеге със страхотен пас в наказателното поле, но крилото стреля над вратата на "зелените соколи".

В 41-ата минута "зелените соколи" стигнаха до дузпа, която бе отсъдена за игра с ръка на Ахмед Фати. Зад топката застана Алмуалад, но шутът му бе спасен от рекордьора Есам Ел Хадари.

Втора дузпа бе одсъдена за Саудитска Арабия в добавеното време на първата част. Тя породи доста съмнения и се наложи преглед на ВАР системата, след който Вилмар Родан потвърди своето решение. Зад топката този път застана Ал Фараж, който реализира хладнокръвно - 1:1.

През втората част положенията бяха пред вратата на "фараоните", които се пропукаха в 94-ата минута. Тогава се разписа Салем Ал Даусари, който завърши с клиничен удар, след като бе намерен от свой съотборник, носейки победата на своя тим.

Така Саудитска Арабия завърши на трето място в Група "А" на Мондиала, където лидер е Уругвай (9 точки), който победи Русия (6 точки) с 3:0. Египет и Мохамед Салах пък си тръгват от първенството без нито точка.

ПРОГРАМА, КЛАСИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ НА МОНДИАЛА В РУСИЯ

Саудитска Арабия - Египет 2:1
0:1 Мохамед Салах (22), 1:1 Ал Фараж (45+6), 2:1 Ал Даусари (90+4)

Резултат с изображение за saudi arabia national team emblemСаудитска Арабия: 21.Ясер Алмосалем, 3.Осама Хаусауи, 6.Мохамед Албурайк, 13.Ясер Ел Шахрани, 23.Мотаз Хаусауи, 7. Ал Фараж Салман, 9.Бахри Хатан (6520.Асири), 14.Абдулах Отаиф, 16.Алмоахви Хюсеин, 18.Салем Ал Даусари, 19.Фахад Алмуалад (798.Ал Шехри)
Резерви: 1.Абдулах, 22.Ал Оваис, 4.Али, 10.Ал Салави, 15.Ал Хаибари, 11.Абдулмалек, 2.Мансур, 8.Ал Шехри, 20.Асири, 12.Кану, 5.Омар
Треньор: Хуан Антонио Пици

Египет: 1.Есам Ел Хадари, 7.Ахмед Фати, 2.Али Габр, 6.Ахмед Хегази, 13.Мохамед Абделшафи, 17.Мохамед Елнени, 8.Тарек Хамед, 10.Мохамед Салах, 19.Абдала Саид (4722.Варда), 21.Трезеге (8111.Кахраба), 9.Марван Мохсен (6414.Собхи)
Резерви: 16.Екрами, 23.Ел Шенави, 11.Кахраба, 12.Ашраф, 22.Варда, 4.Габер, 3.Ел Мохамади, 5.Морси, 20.Самир, 14.Собхи, 18.Шикабала, 15.Хамди
Треньор: Ектор Купер

Съдия: Вилмар Ролдан (Колумбия)
Стадион: "Волгоград Арена", Волгоград