изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-20 @ 18:06 EEST
ПОЛИГОНИТЕ В ДОБРИЧКО СА ПО-ОПАСНИ ОТ СКЛАДОВЕТЕ ЗА АМУНИЦИИ; РАЗКРИХА ТАЙНАТА „СТРАДИВАРИУС“    
НовиниДва склада за съхранение на боеприпаси има на територията на Добричка област. Те са на разпореждане на Министерството на отбраната, което ги стопанисва, съобщи началникът на “Гражданска защита” в Добрич Живко Гочев. Местоположението им се пази в тайна, но и двата са извън населени места.  Грижата на “Гражданска защита” е само при евентуален инцидент да извести и евакуира населението, обясни Гочев.

Според него, доста по-сериозно притеснение будят полигоните в областта, особено този край село Карапелит.  Там още има невзривени боеприпаси и местните роми редовно вадят по някой и го взривяват, а след това предават метала. През последните десетина години ежегодно местните мургавелковци вадят по няколко такива снаряда. Тази година още за подобна находка няма информация, но все още има време, твърди Гочев. Според него, именно този полигон крие опасност за населението. В областта има и друг полигон. Той е недалече от първия, край село Ябълково, но за там няма информация да има неизбухнали снаряди.
   ********************************    
     Несравнимото и недостижимо качество на цигулките “Страдивариус“ се дължи на плътността на дървото, от което са направени.
    
     Въпреки супермодерните технологии и до днес не могат да бъдат направени цигулки, които да свирят като тези на великия майстор от град Кремона, съобщи вестник “Република“. Подобно на червеното вино и цигулките “Страдивариус“ колкото повече остаряват, толкова стават по-добри.
Изследване , публикувано в списание Plos ONE, разкрива, че ключът за изключителния звук на цигулките от Кремона се крие в плътността на използваното дърво. Тази характеристика не може да бъде имитирана от никоя съвременна технология.
Един от най-големите рискове при изследването на ценните цигулки обаче е възможността да бъдат засегнати при него. За да ги прегледа отблизо, без да ги засегне, холандски изследовател от Университета на Leida е направил нещо подобно на томографска диагностика на цигулките, която след това е анализирал заедно с американския лютиер Тери Борман. Двамата са стигнали до извода, че именно плътността и хомогеността на дървото правят цигулките уникални.
В момента в света съществуват 600 екземпляра на “Страдивариус“, всеки от които струва милиони евро. За направата им са били използвани особени видове клен и ела.
    
НДТ – 4 юли 2008 г.

    


 


Сходни връзки


Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.10 секунди