2024-04-23 @ 17:06 EEST
СЛАВИ КОСТОВ ВЪРНА ЛЕВСКИ НА ПЪРВОТО МЯСТО
Спорт Отборът на Левски тресна Славия с 2:0 в най-старото столично дерби и се върна на върха в Първа лига. Голмайсторът Станислав Костов се превърна в герой, след като отбеляза и двата гола на стадион "Георги Аспарухов" в мача от 11-ия кръг. Така "сините" имат 28 точки, като във втора поредна пауза заради националните отбори ще почиват на върха. Преднината на столичани пред Лудогорец е две точки, а при подновяването на шампионата двата тима излизат един срещу друг на "Лудогорец Арена".

Най-старото столично дерби в последните години си върна интригата и блясъка, след като "белите" на два пъти нанесоха звучни шамари на своя съперник. Първо Славия остави Левски без титла в края на сезон 2012/2013 година, а през май шокира “сините” във финала за Купата на България. Именно затова левскарите бяха жадни за частичен реванш, който беше взет в най-посетеното домакинство на Левски през този сезон.

Първата опасност беше пред вратата на "сините" в петата минута, когато Мицански пробва задна ножица след центриране на Йомов. Младият Андреа Христов пропусна в 8-ата минута, когато изпревари Ейолфсон, но стреля в аут. Първата възможност за "сините" беше в 9-ата минута. Костов се откъсна от защитата, но стреля слабо с глава и излезлият вратар спаси. Голмайсторът на домакините не успя да засече отблизо топката след центриране на Горанов. Мощен изстрел на Обертан от 22 метра беше избит от Стергиакис в 20-ата минута, а при добавката Костов подаде на Паулиньо, чийто удар беше избит от защитник. Отлична самостоятелна акция на Станислав Костов в 27-ата минута завърши с гол за Левски. Нападателят получи топката от Белмонт, след което се обърна и преодоля Гамаков, Карабельов и Христов, преди да стреля под ъгъл и да прати топката между краката на Стергиакис за 1:0. Изненадващо Левски не натисна да търси втори гол, а остави инициативата на гостите.

На почивката Богдан Вашчук смени Паулиньо, а в 50-ата минута Костов отново взриви трибуните. Яблонски, който беше подкрепян от феновете след скандалите през седмицата, се включи в атака и подаде на Костов. Голаджията се откъсна от защитата и със силен изстрел удвои, въпреки че Узунов го задържа. Нападателят се изравни с Кешерю на върха при стрелците в шампионата, като двамата имат по 8 попадения. Вратарят Стергиакис спаси със сетни усилия два изстрела на Жерсон Каброн от фаул, а Яблонски пропусна с глава. Младият талант на "белите" Филип Кръстев, който ще навърши 17 години след няколко дни, смени капитана Иванов. Националът отстъпи капитанската лента на Мицански, който игра едва втората си среща за най-стария столичен клуб. Станислав Костов пропусна да вкара своя първи хеттрик за Левски в 83-ата минута, когато Горанов проби и центрира, но голаджията стреля с левия крак в ръцете на Стергиакис. Младият страж спаси удар на Кабрал, а след него Обертан пропусна да вкара за 3:0.

Героят Костов беше изпратен с бурни аплодисменти от феновете при смяната с Филипе Нашименто. Такива имаше и за целия отбор след последния съдийски сигнал на Драган Драганов. Левски записа 71-и успех в дербито от 144 мача, както и 40-и от 71 домакинства, докато "белите" останаха с общо 25 победи в най-старото столично дерби.