2024-03-29 @ 18:09 EET
ТЮЛЕНОВО – НАЙ-ШАХМАТНОТО СЕЛО В БЪЛГАРИЯ, ОТНОВО ПРИЕ И НАГРАДИ НАЙ-ЗАСЛУЖИЛИТЕ
Четирима състезатели завършиха с равен брой точки и разделиха 1- 4-то място на Деветия открит международен турнир по шахмат „Шабла 2018”. След много интересна и оспорвана борба, за определяне на крайното класиране се намесиха допълнителните показатели. Победител стана Международният майстор от Пловдив Димитър Мархолев. Втори е Александър Станчев (Балчик), трети Галин Костов (Добрич), а четвърти, нашият състезател Деян Димитров. Всички завършиха с 6.5 от 9 възможни точки.

В турнира участваха 42 шахматисти от страната и чужбина. На откриването присъстваха д-р Йорданка Стоева - председател на Общински съвет - Шабла и Мариян Жечев - кмет на Община Шабла. Контролата за игра тази година бе експериментална -  45 минути + добавка 30 секунди на всеки изигран ход и се оказа хибрид между класически и ускорен шах, но допадна на състезателите. Традиционният блиц турнир (най-атрактивната дисциплина на контрола 3+2), който традиционно е част от програмата на фестивала, бе убедително спечелен от Деян Димитров.
Бяха раздадени и много специални награди. Ето победителите по категории: Ветерани: 1. Иво Владимиров (Разград), 2. Андрей Фурка (Румъния). Състезатели с рейтинг до 2000: 1. Радостин Рафаилов (Шумен), 2. Пламен Гочев (Добрич), 3. Мирослав Петков (Тервел). Деца до 12 години: 1. Раду Динка (Румъния), 2. Ивелина Христова (Добрич). Деца до 14 години: 1. Явор Николов (Шабла), 2. Ефим Кан (Бургас). Най-добре представил се местен състезател от града или общината: 1. Георги Доцин, 2. Павлин Гочев.
Участниците и гостите останаха много доволни от хубавото време, на което случихме тази година турнира. Програмата бе направена така, че състезателите да имат възможност за почивка и разходка. Природата им подари шабленското море в целия му чар - първите 3 дни, тихо и спокойно, а последният - бурно и величествено. Разбиващите се върху скалите вълни създадоха неповторимо усещане и спомени. Изобщо, Тюленово е уникално място, което вече четири поредни години посреща нашия турнир, а желанието на участниците е да продължаваме да го организираме там.
Изказваме специални благодарности на Община Шабла, хотел-ресторант „Тюленово” и всички спонсори, които през годините ни помагат да запазим тази добра традиция. През 2019-а - с нови сили, предстои Десетият, юбилеен фестивал! Как летят годините…