Турция обмисля членство в Шанхайската организация, вместо в ЕС
2013-01-26 @ 22:14 EET
Турция сериозно обмисля да се присъедини към Шанхайската организация за сътрудничество като алтернатива на членството в ЕС. Това заяви турският премиер Реджеп Тайип Ердоган пред телевизия Канал 24.
По думите му в момента Анкара търси алтернативни варианти на присъединяването към ЕС на фона на намаляващите перспективи това да се случи, както и продължаващата твърда съпротива от редица страни членки.
„Факт е обаче, че все още не сме се отказали от присъединителния процес. Министърът за Европейския съюз Егемен Багъш прави доклад за отношенията Турция - ЕС на всяко заседание на кабинета. Той редовно пътува до Европа”, каза Ердоган.
Турция започна преговори за присъединяване към ЕС през 2005 г. От общо 35 преговорни глави Турция е затворила досега само една глава, отнасяща се до наука и изследвания.
Няколко глави са блокирани заради непризнаването от Анкара на Република Кипър, вследствие на което турската страна не спазва изцяло споразумението за митнически съюз с ЕС. Други преговорни глави са блокирани по политически причини от различни страни членки, сред които Франция. http://btvnews.bg
Шанхайската организация за сътрудничество с нови партньори
Константин Гарибов, Светлана Андреева
7.06.2012, 14:06
Фото: РИА Новости
Днес в Пекин завърши срещата на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС). Лидерите на Русия, Китай и 4 страни от Централна Азия, приеха пакет от документи, определящ стратегията на организацията и тенденциите за нейното разширяване.
На срещата бе подписана Декларация за построяване на регион на дългосрочен мир и съвместно развитие. Лидерите на ШОС призоваха за създаването на безядрена зона в Централна Азия. Те подчертаха също, че някаква външна намеса в работите на региона е недопустима. В документа е фиксирано, че конкретните механизми на взаимодействие за осигуряване на безопасността в региона трябва да се определят именно от разположените там държави.
Един от най-важните резултати от срещата е разширяването на броя на наблюдателите на ШОС. В Пекин към Монголия, Индия, Пакистан и Иран с този статут се присъедини и Афганистан. В тази връзка президентът на Русия Владимир Путин каза:
- Разчитаме, че статута на наблюдател ще позволи на нашите приятели от Афганистан да внесат още по-голям принос в развитието на регионалното сътрудничество. ШОС е открита организация, която работи за разширяване на връзките с многостранни структури и държави. Приветстваме всички тези, които се стремят към сътрудничество с ШОС.
Срещата удовлетвори заявката на Турция да стане партньор на ШОС по диалога. Такъв статут по-рано бе предоставен на Беларус и Шри-Ланка.
Срещата на ШОС изработи общ подход към решаването на регионални кризи. В частност, участниците в нея се обявиха против военната намеса в работите на страните от Близкия Изток и Северна Африка. Относно ситуацията в Сирия лидерите на ШОС се обявиха срещу чуждестранна военна операция в тази страни и принудително форсиране на предаването на властта. Те подкрепиха усилията на Съвета за сигурност на ООН за политическо решаване на кризата и поискаха прекратяване на всички видове насилие на територията на Сирия, откъдето и да идва то.
Лидерите на страните от ШОС изразиха сериозно безпокойсто около ситуацията с Иран, който е наблюдател към организацията. Те подчертаха, че опитите със сила да бъде решен иранският проблем ще доведат до непредсказуеми последствия.
По предложение на президентът на Русия Владимир Путин за генерален секретар на ШОС бе избран Дмитрий Медведев. Той беше начело на Деловия съвет на ШОС около 6 години.