изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-24 @ 03:47 EEST
Кардиолози: Идва най-опасният за инфаркти ден    
ЗдравеТази нощ , на 29 март 2015 г. в 03.00 часа се въвежда лятно часово време, напомнят от Българския институт по метрология. Часовниците трябва да се преместят с 1 (един) час напред. Промяната е в изпълнение на постановление номер 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. Същевременно световните агенции разпространяват мнения на учени и медици, които предупреждават, за опасностите за здравето, които поражда преминаването към лятно часово време.

Случаите на сърдечни удари в деня след преместването на стрелките с един час напред скачат с 25%, гласи проучване на кардиолози от университета в Колорадо, Денвър. Изследването им е базирано на данни от болниците в Мичиган.

Тяхната статистика показва, че в понеделник (деня, в който се случват най-много инфаркти по принцип, както сочат предишни проучвания) регистрират средно по 93 сърдечни удара. Но в понеделника след смяната на времето тези случаи скачат до 125. Оказало се още, че преместването на стрелките води до инфарктен пик само в понеделник. Във вторник случаите спадали до стандартните нива, на които се задържат и нататък.

Според експертите бумът на удари в първия ден от седмицата показва, че хората са изключително чувствителни на намаляването на продължителността на съня, дори и то да е само с един час.

“Означава и че хората, които са застрашени от сърдечни проблеми, са изложени на много по-голям риск след смяната на времето”, обяснява кардиологът Амнийт Сандху, един от ръководителите на екипа, провел изследването. Сандху посочва, че проучването трябва да се вземе предвид от лекарите от спешната помощ, които следва да се подготвят за пик на сърдечни проблеми през въпросните понеделници.

Проучването установило още, че проблеми се регистрират само при преместването на стрелките напред. А когато наесен върнем часовниците в реалното астрономическо време и хората имат възможност да спят с час повече, случаите на инфаркт намаляват.

Шведски проучвания, също са установили, че в понеделник след смяната на времето с 60% се увеличават хората, търсещи спешна помощ заради кардиологични проблеми. Това са аритмии, колебания на кръвното налягане, гръдна болка. Проверка по спешните центрове у нас е показала, че ръстът на подобни случаи у нас е 50%.

Досие БЛИЦ:
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин, който пише писмо до редактора на вестник „Парижки журнал” през 1974 година. Темата за първи път сериозно се предлага от Уилям Уилет в „Пилеене на дневна светлина:”, публикувана през 1907 година, но британския парламент не го приема. В периода 30 април – 1 октомври 1916 година се въвежда лятното часово време от германското правителство по време на Първата световна война. Скоро след това и Великобритания въвежда лятното време от 31 май до 1 октомври 1916 година.

Въвеждането на лятно часово време цели спестяване на разходите за осветление, увеличавайки използването на дневната светлина.
http://www.blitz.bg

В НЕДЕЛЯ СПИМ С ЧАС ПО-МАЛКО
Франклин измислил смяната на часа
Вижте какво причинява връщането на часовника с час назад
Сексът след инфаркт подпомага възстановяването
Проф. Христо Мермерски с грандиозно откритие: С едно яйце свалям кръвното на 500 000 българи!
Терапия с котенца
Учени заличават последствията от инфаркт
Всичко за цинка и Топ 10 на най-богатите на цинк храни
Китайско чудо спира сърцето
Предотвратяват инфарктите с ваксина
Полезните свойства на зеления чай
Пийте сок от червено цвекло. Вълшебен е
Два пъти секс през седмицата намаляват инфаркта наполовина
 


Сходни връзки

Кардиолози: Идва най-опасният за инфаркти ден | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.07 секунди