2024-04-20 @ 01:58 EEST
И Бразилия започна с гаф на Световното! Миг гениалност на Коутиньо, но само равен на старта
Спорт
Петкратният световен шампион Бразилия започна с равенство 1:1 срещу Швейцария на световното първенство в Русия. Двубоят бе от група „Е“, в който по-рано през деня Сърбия победи Коста Рика с 1:0.

Бразилците изиграха зашеметяващи световни квалификации след онзи трус отпреди четири години и падението с 1:7 от Германия на полуфиналите. След това заредиха няколко победи в контролите, но на първия си двубой на финалите не успяха да надделеят над коравия тим на Швейцария.

Така Бразилия се нареди до още някои от фаворитите, които показаха колеблива игра в първите си мачове. Франция надви трудно Австралия с 2:1, но сочените за фаворити Аржентина и Германия стъпиха накриво. Аржентинците стигнаха само до равен с Исландия, а днес Германия загуби от Мексико.

Коутиньо откри резултата в 20-ата минута след фамозно изпълнение извън наказателното поле. Стивън Цубер изравни в 50-ата минута.

Селекционерът на бразилците Тите заложи на офанзивна мощ – на върха на атаката бе Габриел Жезус, а зад него действаха изключителните Паулиьно, Неймар, Коутиньо и Вилиан.

Бразилците започнаха по-добре и Паулиньо пропусна в 12-ата минута. В 20-та минута звездата на Барселона Коутиньо се разписа след уникален удар извън наказателното поле. Халфът прати топката първо в левия страничен стълб, а след това във вратата. Веднага след попадението „златистите“ изведнъж рязко намалиха темпото и предадоха инициативата на Швейцария. Въпреки това възпитаниците на Владимир Петкович така и не стигнаха до голово положение до края на полувремето.

В 50-ата минута Швейцария изравни за крайното 1:1. След центриране Стивън Цубер с глава прати топката във вратата на Бразилия. При отскока обаче Цубер си помогна с ръце и избута Миранда, но съдиите не отсъдиха нарушение. След това Бразилия видимо поувеличи оборотите. Неймар изигра слабо първо полувреме, а след 60-70-ата минута се опита да вземе лидерската позиция на терена.

В 74-ата минута „селесао“ поиска дузпа за падане на Габриел Жезус в наказателното поле. В 82-ата минута Фирмино стреля хубаво, но в аут. Две минути преди края Неймар стреля опасно с глава, но точно в обсега на вратаря Зомер. В добавеното време и Миранда пропиля много чисто положение.

БРАЗИЛИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 1:1
1:0 Коутиньо (20), 1:1 Стивън Цубер (50)

БРАЗИЛИЯ: 1.Алисон Бекер, 13.Данило, 2.Тиаго Силва, 3.Жоао Миранда, 12.Марсело, 5.Каземиро  (60  17.Фернандиньо), 15.Паулиньо (67  8.Ренато Аугусто), 11.Филипе Коутиньо , 19.Вилиан, 10.Неймар, 9.Габриел Жезус (79  20.Роберто Фирмино)
Резерви: 16.Касио, 23.Едерсон, 6.Филипе Луис, 4.Педро Жеромел, 13.Маркиньос, 22.Фагнер Лемос, 8.Ренато Аугусто, 18.Фред, 17.Фернандиньо, 21.Тайсон, 7.Дъглас Коста, 20.Роберто Фирмино
Селекционер: Тите

ШВЕЙЦАРИЯ: 1.Ян Зомер, 13.Рикардо Родригес, 5.Мануел Аканджи, 22.Фабиан Шер , 2.Щефан Лихтщайнер  (87  6.Михаел Ланг), 15.Блерим Джемайли, 11.Валон Бехрами  (70  17.Денис Закария), 10.Гранит Джака, 14.Стивън Цубер , 23.Джердан Шакири, 9.Харис Сеферович (80  7.Бреел Емболо)
Резерви: 21.Роман Бюрки, 12.Ив Мвого, 3.Франсоа Мубандже, 4.Нико Елведи, 20.Йоан Джуру, 6.Михаел Ланг, 17.Денис Закария, 16.Желсон Фернандеш, 8.Ремо Фройлер, 19.Йосип Дърмич, 7.Бреел Емболо, 18.Марио Гавранович
Треньор: Владимир Петкович

Стадион: "Ростов Арена", Ростов на Дон