2024-05-11 @ 09:13 EEST
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНА ПОБЕДА ЗА ПЛАМЕНА АНДРЕВА
Спорт

Добричлийката победи гросмайстор Маргарита Войска на държавното първенство по шахмат в Свиленград

Пламена Андреева постигна първата си победа при дебюта си на финалите на държавно първенство по шахмат за жени. Успехът на младата и талантлива добричлийка е изключително ценен, тъй като бе над 43-годишната гросмайсторка Маргарита Войска. В богатата спортна биография на “жертвата” на Андреева пише, че е многократна шампионка от държавните първенства на страната, победителка в престижни турнири в чужбина, както и че е вице-олимпийска шампионка. 19-годишната добруджанка постигна победата над Войска в третия кръг на 55-ото държавно първенство, който се състоя навръх националния празник на страната 3 март. Точно преди две години Пламена Андреева се прочу в страната, след като единствена от 41 млади шахматисти спечели партия в сеансите на едновременна игра на Вишванатан Ананд и Веселин Топалов в столичния хотел "Хилтън". Тогава талантливото момиче, възпитаничка на треньора Мирослав Тончев, изненада именития българин, който стана световен шампион, на 27-ия ход и след жертва на топ му взе дамата. Топалов се предаде веднага. На шампионата в Свиленград Пламена Андреева има в актива си една победа, три ремита и една загуба. С две точки и половина тя се нарежда на шесто място от общо 12 финалистки. Нашето момиче е на една точка зад лидерката Стефка Савова, от която има единствената загуба до сега. Късно вчера бе партията на Пламена с Петранка Драганова, а в седмия кръг днес добричлийката ще срещне друга именита българска гросмайсторка - Мария Велчева.

При мъжете Момчил Николов също се представя чудесно. Добруджанецът има 2 точки, след като записа 4 ремита и 1 загуба. Лидер с 4 точки и половина е Валентин Йотов. Момчил заема 8-о място от общо 13 състезатели. Късно вчера той игра с Калин Каракехайов, а в 8-и кръг днес ще има партия с Юлиян Радулски. НДТ