2024-04-26 @ 11:47 EEST
Волейболистите ни се класираха за Олимпийските игри в Пекин
СпортТокио. Българският национален отбор по волейбол победи убедително с 3:0 гейма (25:17; 25:22; 25:23) тима на Аржентина и заслужи квота за Олимпийските игри в Пекин. Момчетата на Мартин Стоев победиха съперника си и в последния гейм с резултат 25:23 и заслужиха категоричния си триумф. Нашите се класират на Олимпиада за първи път след Атланта'96. КРАЙНО КЛАСИРАНЕ

Първият гейм дойде с най-убедителна преднина за българските национали – 25:17. Първото техническо прекъсване бе при резултат 8:3 за България след изключителна игра в нападение на Матей Казийски и капитана Пламен Константинов. Либерото Теодор Салпаров отрази няколко невероятни топки в защита и благодарение на това нашият отбор взе солидна преднина. След прекъсването българските волейболисти продължиха с доброто си представяне и в нападение, и в защита и достигнаха до убедителна преднина и при второто техническо прекъсване, което дойде при резултат 16:9 за нас. Оттам нататък българите продължиха с добрите си игри, особено на блокада, и надделяха убедително над аржентинците. Матей Казийски отново бе неудържим в атака и неговите забивки не можаха да бъдат отразени от защитата на Аржентина и така логично се стигна до крайния резултат в първия гейм на този решителен за България мач – 25:17.
Във втората част Матей Казийски отново показа невероятна игра в нападение и мощните му атаки не срещнаха съпротива от защитата на противника ни. След успеха в първата част, момчетата на Мартин Стоев започнаха трудно втората и позволиха на съперника да поведе с 8:5 след първото техническо прекъсване. След него обаче те започнаха да разиграват сигурно и мощно топката в атака и обърнаха резултата в наша полза. Второто техническо прекъсване в гейма дойде вече при резултат 16:14 за България, а оттам нататък с разумна игра българските национали със сигурни отигравания взеха в крайна сметка частта с 25:22.
В последния гейм нашите момчета играха пестеливо, като преследваха единствено целта си да спечелят частта и да се поздравят с победата, която да ги класира за Олимпийските игри. До първото техническо прекъсване геймът вървеше точка за точка, но все пак българите го взеха с 8:7. След него обаче серия от добри сервиси на капитана Пламен Константинов даде добра преднина от 13:8 за България. Малко отпускане след това позволи на аржентинците да наваксат малко от изоставането си, но все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за България. С разумна игра след това, нашите успяха да задържат преднината си и доведоха нещата до крайното 25:23, с което спечелиха победата и визите за Пекин 2008.
Българският национал Андрей Жеков бе избран за играч на мача от Световната купа по волейбол срещу Аржентина. Нашите победиха с 3:0 гейма (25:17; 25:22; 25:23) и по този начин си осигуриха сигурна квота за Олимпийските игри. България печели и медал, но все още не е известна неговата себестойност. Това ще стане ясно след двубоите Русия – САЩ и Япония - Бразилия.
Капитанът на българския национален отбор по волейбол беше изключително доволен от победата над Аржентина за Световната купа и класирането за Олимпийските игри в Пекин през 2008 година, съобщава официалният сайт на надпреварата. „Много съм щастлив от успеха и от целия турнир, защото най-накрая се класирахме на Олимпийските игри. Това беше най-важната надпревара за нас през годината, а може би и за последните четири, защото през цялото време се подготвяхме за Пекин 2008. Днес е голям ден за българския волейбол. За последно се класирахме на Олимпийски игри през 1996 година в Атланта. За нас беше много важно да сме сред първите три на Световната купа, защото имаме много силен състав. Доволен съм, че показахме характер в трудни моменти, каквито имаше в мача с Русия и в последните ни два двубоя. Надявам се, че ще направим много добро представяне в Пекин”, каза още Константинов.
Със сигурност това не бе най-добрият ни мач, но най-важното нещо бе да спечелим победата. Това заяви селекционерът на българския национален отбор по волейбол Мартин Стоев след победата на нашите над Аржентина с 3:0 гейма, която ни осигури участие за Олимпийските игри в Пекин догодина. „Нашият отбор бе доста изморен и имахме някои леко контузени състезатели. Това им даде предимство. След интервал от 12 години стигнахме до Олимпийски игри”, добави наставникът на „трикольорите”.
„Все пак успяхме да демонстрираме българския волейболен стил. Преди два месеца загубихме на Европейското първенство и това бе голямо разочарование. След това обаче натрупахме дух и всеки един разбра, че най-важната цел е билет за Олимпийските игри”, коментира Мартин Стоев, цитиран от www.fivb.org.
След мача между Аржентина и България от Световната купа, завършил с успех на нашите с 3:0 гейма, селекционерът на „гаучосите” Джон Уриарте заяви на традиционната пресконференция: „Преди всичко искам да поздравя България за класирането на Олимпийските игри. Това е голямо постижение. Те бяха добре подготвени и се работиха много. За нас този турнир бе много важен. Изправени сме пред един много деликатен процес, защото имаме някои нови лица в отбора си, някои големи проблеми, но за нас е важно да пазим аржентинските традиции във волейбола и затова трябва да се класираме на Олимпиадата. Играхме много енергично и решително в ключовите моменти и ставаме по-силни с всеки изминал ден. Сега трябва да се подготвим за квалификациите в зона Южна Америка”, каза Уриарте, цитиран от официалния сайт на надпреварата.
Този мач бе изключително важен за мен, защото той ми даде първата реална възможност да играя на Олимпийски игри. За всеки спортист това е огромна чест и аз не правя изключение. Това заяви българският волейболен национал Владимир Николов след победата над Аржентина с 3:0, която осигури място на нашите момчета на Олимпийските игри в Пекин следващото лято, информира www.fivb.org. „Знаехме, че трябва да вземем визата за Игрите в Китай още на тази квалификация и се радвам, че изпълнихме поставените пред нас цели. Играхме с максимална концентрация и мотивация и в крайна сметка това ни се изплати”, заяви още диагоналът на българските волейболни национали. Той коментира и предстоящата си подготовка преди Игрите в Пекин. „Ще играя в клубния си отбор в Италия до края на май и след това ще се присъединя км националите. Оттам нататък треньорският щаб ще изготви максимално рационална програма, по която да се подготвяме и вярвам, че благодарение на нея ще постигнем желаните от нас резултати. Искам да уверя всички, че на Игрите в Пекин, всеки от нас ще се постарае да даде най-доброто от себе си и да постигнем най-доброто си класиране на Олимпийски игри”, заяви Владимир Николов след победата над Аржентина.
Най-добрият играч за Аржентина в мача срещу България бе Гийермо Гарсия. Той отбеляза 18 точки, но въпреки неговите усилия, „гаучосите” загубиха с 0:3 гейма последния си мач от турнира за Световната купа в Япония. „През първия гейм бяхме затруднени от българския сервис. През последните два гейма играхме добре, но направихме някои грешки и победата отиде при българите”, заяви Гарсия на пресконференцията след срещата, цитиран от официалния сайт на надпреварата.

Крайно класиране за Световната купа по волейбол (мъже)
1. Бразилия, 21 т. (10, 1) 852:673 1,266 38:4 7,500
2. Русия 20 (9, 2) 899:742 1.212 29:9 3.222
3. БЪЛГАРИЯ 20 (9, 2) 988:881 1.121 29:13 2.231
4. САЩ 19 (8, 3) 947:843 1.123 28:12 2.333
5 Испания 18 (7, 4) 848:825 1.028 22:15 1.467
6. Пуерто Рико 16 (5, 6) 878:869 1.010 21:19 1.105
7. Аржентина 16 (5, 6) 825:876 0.942 15:23 0.652
8. Австралия 15 (4, 7) 839:940 0.893 14:25 0.560